Kilo Sorunu Olanların Tüketmesi Gereken Vitamin Deposu Un

Beyaz unun elde edilmesi için buğday ve beyazlatmak için de kimyasal maddelerin kullanıldığını biliyoruz. Normalde kullanılan beyaz unun yerine sıklıkla Karadeniz bölgesinde kullanılan mısır unu kullanmak daha sağlıklı. Mısır ununun unutulan fakat oldukça faydalı 6 içeriğine gelin beraber bakalım.

B vitamini bakımından zengindir

Mısır unu elde edilirken, mısır yalnızca öğütüldüğü için besleyici içeriğini hemen hemen hiç kaybetmez. Bunun yanı sıra, mısır unundan alınabilecek vitamin vücut tarafından daha kolay kullanılıyor. Bunun nedeni içerisinde zararlı kimyasal olmaması ve vücudun ayrıştırma yaparken zorlanmaması.

Zengin lif içerir

Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu lifi günlük olarak karşılamadığınız takdirde, sindirim sisteminizde problemler olur. Bir bardak mısır ununun içeriğinde 4 mg lif bulunmaktadır. Bu sizleri hem tok tutar hem de diyabet durumunuzu kontrol altına alır. Ayrıca kolestrol seviyenizi düşürmede ve kilo verme konusunda faydalıdır.

Kalorisi azdır

İşlenmiş gıdalar normalden çok fazla kalori içerirken; çok daha az besleyici madde içerir. Buna karşın, mısır unu daha az kalori içerir ve de beyaz una kıyasla çok daha besleyicidir. Kilo vermede problemler yaşıyorsanız, içerisinde mısır unu olan ürünleri tüketmenizde fayda var.


-------- Sponsorlu --------

Glütensizdir

İçeriğinde nişasta bulunduran ürünlerin çoğu glütenlidir. Bir hastalığınız varsa veya glütensiz beslenmek ilginizi çekiyorsa sizleri maliyeti oldukça yüksek ve de zor bir alışveriş bekliyor. Mısır ununu kullandığınız takdirde mideniz de bütçeniz de rahatlar. Mısır unu, çölyak hastaları için oldukça önemli bir gıdadır.

Düşük şeker içerir

Mısır ununda çok çok az şeker bulunur. Her ne kadar şeker kullanmamaya özen göstersek de tükettiğimiz yiyeceklerde ve içeceklerde yapay tatlandırıcılar ya da şeker bulunmaktadır. Fakat bir bardak mısır unu içerisinde 3 g şeker bulunmaktadır. Ve biliyoruz ki bu da neredeyse şekersiz demek.

Yağ içermez

Kilo vermek ve sağlıklı bir yaşam sürmek istiyorsanız aradığınız şey tam olarak mısır unu. Mısır ununu her öğününüze gönül rahatlığıyla ekleyebilirsiniz. Tükettiğiniz kimi gıdaların yerine de kullanabilirsiniz. Sağlıklı beslenmek, sorun çıkarmayan bir mide ve de temiz bir sindirim sisteminiz olsun istiyorsanız, mısır ununu düzenli ve dengeli tüketmek size istediğinizi verecektir.

Sağlıklı günler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir