Kalbe En Faydalı Besinler

Sağlıklı yaşamın ilk koşulu, kalp damarlarını temiz tutmaktır. Eğer kan damarlarınız kirleticiler yüzünden tıkanır ve kan akışında sıkıntı olursa sorunlar yaşamaya başlarsınız. Yediğimiz besinlerin rahatça sindirilememesi ya da fazla yağlı oluşu da bizleri yorar.

Sağlıklı bir hayat için kalp damarlarınızı temizleyecek besinler tüketmelisiniz. Gelin bu besinlere bakalım!

Yulaf

Yulaf, lif içeriği bakımından zengindir. Sindirim sisteminin düzenlenmesini sağlar ve damarlardaki zararlı maddelerin dolaşmasını önler. Kötü kolesterolü de düşürür.

Kızılcık suyu


Haftada 3 defa kızılcık suyu içerseniz böbreklerde iyileşme görülecektir. İçerdiği organik bileşikler hücrelerin yağ yakma kapasitesini arttırır ve kilo verme süreci hızlanır.

Nar

Damar sertleşmesini önler ve damarları sağlıklı tutar. Damarları derinlemesine besler, yırtılma, aşınma ve tıkanma gibi problemleri oluşmadan engeller.

Zeytinyağı

Kötü kolesterolü düşürmek için yararlıdır. İçerdiği doymamış yağ asitleri vücudun ihtiyaç duyduğu tüm vitamin ve mineralleri almasını sağlar.

Sarımsak
Kan şekerinizi dengeler. İnsülin direnciniz varsa daha dikkatli olmalısınız.


-------- Sponsorlu --------

Ispanak
İçeriğindeki potasyum ve folik asit, kan şekerinin düşürülmesi ve ana kalp damarlarının toksinlerinden ayrılmasına yardımcı olur. Göz sağlığı için de önemlidir.

Domates

Likopen kaynağı olan domates kalp hastaları için yararlıdır çünkü damar sertleşmesini engeller. Düzenli tüketildiğinde kalp damarlarının daha az tıkanmasına ve kalp sağlığının iyileşmesine katkı sağladığı görülmüştür.

Kavun ve kivi
Kanınızın daha akışkan hale gelmesini ve damarları tıkayacak muhtemel yağ asitlerinin daha rahat parçalanmasını sağlarlar.

Üzüm

Üzüm, tüketildiği form fark etmeksizin kalp sağlığı için oldukça yararlıdır. Kanda oluşma ihtimali olan pıhtıları çözebilir ve vücuttaki fazla oksijenin yarattığı hasarı azaltır.

Balık
Orkinos ve somon gibi yağlı balıklar kalp sağlığı için çok önemlidir. Omega3,6 ve B12 vitaminleri açısından zengindir. Kötü kolesterolün düşürülmesine katkı sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir