Karanfilin Yararlarından Faydalanmak İçin Nasıl Kullanmamız Gerekir

KARANFİL ÇAYI NASIL HAZIRLANIR?

Karanfil Çayı her bir fincan için 5-10 karanfil hafifçe dövülere hazırlanır. Dövülmüş ve inceltilmiş olan karanfillerin üzerine kaynar su ilave edilir 10 dk bekletilerek tüketilir. Çayın daha güçlü olabilmesi için 20 dk da bekletilebilir.

Karanfil çayını tarçın kabuğu ile tatlandırmak mümkündür. Ayrıca Melisa, sigara bırakılmasına bağlı sinirlilik halinin giderilmesinde önemli bir katkı sağlayacak ve güzel aroması ile karanfil/tarçın karışımının lezzetini artıracaktır.

Karanfil Çayının Kullanımı

Karanfil Çayı gün içerisinde herhangi bir zamanlarında 3-4 fincan tüketilebilmektedir.

Karanfilin Kullanım Yerleri

Kuvvetli kokulu, yakıcı ve baharlı lezzetlidir. Baharat olarak kullanılır. Doğal olarak Molluk adalarında yetişmektedir.  Bu tür 20 m yüksekliğinde kışın yapraklarını dökmeyen bir ağaçtır. Günümüzde Tanzanya, Madagaskar ve Brezilya gibi tropikal iklim bölgelerinde kültürü yapılmaktadır. Karanf, 10-17 mm uzunlukta, siyahımtırak renkli, çivi biçiminde bir çiçek tomurcuğudur.

– Karanfil koklanırsa uyku getirir, çiğnenirse ağız ve vücudun kokusunu güzelleştirir, ağız yaralarına diş eti hastalıklarına ve iltihaba iyi gelir.

– Soğana daldırılan birkaç diş karanfil söğüşe, çorbaya, av ve kümes etlerine, toz halinde köfteye, keklere, meyva salatasına, aşureye, zerdeye, helvaya, baharatlı ekmeğe katılır.

Böyle muhteşem bir doğa harikası evden eksik edilir mi?


-------- Sponsorlu --------

Karanfil yağı alırken doğal ve ekolojik olanları tercih edin.

Karanfilin etken maddelerinde faydalanabilmek için alırken taze olmasına dikkat edin, tanesinin tepeleri dolu ve elinize alıp hafif ufalayınca kokusu keskinse taze demektir.
Karanfil ile hazırlanan bitki çayı diğer bitki çayları gibi çabuk bozulmaz, buzdolabında 2 gün kadar dayanır ve diş temizliğinde kullanılabilir.

6 diş karanfil 2 bardak suda, yaklaşık 20 dakika, üstü kapalı, hafif ateşte, sıvı yarıya ininceye kadar kaynatılır, süzülür. Hazımsızlık, ishal, şişkinlik ve karın ağrısı için, yemeklerden sonra bu çaydan 1 çorba kaşığı içilir. Aynı çaya bal katılırsa nefes darlığına, bronşite ve sinüzite iyi gelir. Yemekten sonra çiğnenen bir diş karanfil ağız kokusunu giderir.

Çin’de bedeni kuvvetlendirmek, özellikle bayanların regl problemlerini önlemek için belli bir süre (ortalama 7-10 gün) her gün 1 rafadan yumurta(özgür tavuk yumurtası tavsiye edilir),
1 tatlı kaşığı toz karanfil ve 1 çorba kaşığı bal karıştırılarak yenir.

ZİHİN YORGUNLUĞUNUZU GİDERMEK İÇİN KARANFİL TÜKETİN

Zihin yorgunluğuna karşı; cezveye 1 su bardağı su konur, kaynamakta olan suyun içine 7 – 8 tane karanfil atılır, kısık ateşte 4 dakika daha kaynatılır ve ateşten alınır. Süzüldükten sonra, soğutmadan sıcak olarak yudum yudum içilir. Genelde akşam yemeklerinden sonra 20 gün kadar kür halinde uygulanması tavsiye edilir. 10 günlük bir aradan sonra tekrar uygulanabilir.

1 YORUM

  1. Pingback: Ender Saraç Migren Tedavisi ve Migreni Geçiren Çay » Bilgi Doktoru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir