Karaciğerde Yağlanma Nedir? (Belirtileri ve Tedavisi)

Karaciğerlerimizde yağ birikmesine karaciğer yağlanması adı verilir. Yağlı karaciğer sarı renk almaktadır ve büyüme gözlenir.

Bu yazımızda Karaciğer Yağlanmaları ile alakalı bilmeniz gerekenleri siz değerli Bilgi Doktoru okurlarıyla paylaştık.

Karaciğer Yağlanması Kimlerde Görülür?

Karaciğer yağlanması olan kişilerde sağ tarafta yeri tam belirli olmayan bir ağrı görülmektedir. Sürekli olan bir ağrıdır ve bazı zamanlar şiddetlenebilir. Özellikle karaciğeri büyük kişilerde görülmektedir.

Karaciğer Yağlanmasının Sebepleri

Karaciğer yağlanması alkol kullanımı, şeker hastalığı, hepatitler, obezitede oldukça yaygındır. Bunun yan ısıra Romatizmal ilaçlar ilk başta olmak suretiyle steroit kullanılması ve başka ilaç kullanımlarında da görülmektedir. Çok fazla şeker ile yağ tüketenlerde de yağlanma görülmektedir.


-------- Sponsorlu --------

Şaşırtıcıdır ki; hasta bireylerin anne, baba ve kardeş gibi birinci derece yakınlarında şeker hastalığı varsa kendisinde karaciğer yağlanması da yaygındır. Kendisinde şeker bulunması bile gerekmeyebilir.

Karaciğer yağlanmaları ilerlerse siroz hastalığına kadar gidebilir. Bu açıdan bakıldığında üstünde durulması gereken ciddi bir meseledir.

Yağlanmış olan karaciğerin geriye döndürülmesi pek mümkün olamıyor.

Ancak kilo verilmesi, düzenli olarak spor – egzersiz ve hayat tarzı farklılıkları yağlanmanın ilerlemesini önleyebilmekte hatta yağlanmaya bağlı iltihap varsa gerilemesine sebep olur.

Karaciğerde Yağlanması ile ilgili bilgi ve tecrübelerinizi siz de değerli Bilgi Doktoru okurlarıyla paylaşabilirsiniz. Ayrıca bu konu ile alakalı sorularınız varsa cevaplamaktan memnuniyet duyarız. Sağlıklı günler geçirmeniz dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir