Karaciğer Çeperinde Biriken Toksinleri Temizliyor

Bere otu, duvar fesleğeni, çoban süzgeci, yapışık otu ve kaz otu olarak bilinen yoğurt otu, insan sağlığı açısından oldukça yararlıdır. Özellikle yoğurt otu, guatr hastalığı için yararlı olduğu ve üç farklı cinsi olan bitki şifa kaynağıdır. Bu cinslerin yetiştiği yerler birbirlerinden farklıdır bu nedenle farklı yararlara sahiptir.

Yoğurt otu nedir?
Yoğurt otunun üç çeşidi bulunur. Genel olarak bakıldığında üç çeşidin de aynı şifalı özelliklere sahiptir.

Yoğurt otu: Yüksek bölgelerde yetişen bu bitki 60 cm’ye kadar uzayabilir. Dik yönlü gelişir ve altın sarısı çiçeklere sahiptir. Bal kokusuna benzeyen bir kokusu vardır.

Yapışık otu: Bu cins tarlalarda ve meralarda yetişir. 120 cm’ye kadar uzayabilir. Saplarında kancalı minik dikenler bulunur. Küçük beyaz çiçekleri vardır.

Kaz otu, çoban süzgeçi: Yol kenarlarında ve çalılarda yetişir. Çiçek açma döneminde bitki yana doğru yatar. Sarı ya da beyaz renkte çiçekleri bulunur.

YOĞURT OTUNUN FAYDALARI
– Karaciğerin çeperinde biriken zehirli maddelerden arınmak için etkilidir. Bu zehirli maddeler idrar yolu ile vücuttan atılır.


-------- Sponsorlu --------

– Lenf hormonlarına karşı etkili olan gıdalardan biridir. Ölçüsüz artan tiroitlerin düzenlenmesinde kullanılır. Yapılan çalışmaların sonucunda lenf kanserine karşı oldukça etkili olduğu saptanmıştır.

– -Kan yapan hücrelerin sayısını artırarak demir eksikliğini giderir. Aynı zamanda kandaki trombosit hücrelerini dengeler ve böylece ödem oluşumu engellenir.

– Bağışıklık sistemi güçsüz olan insanların çoğunlukla karşılaştığı ağız içi yaralarından kurtulmak için kullanılır. Gargara yöntemi ile ağız içi enfeksiyonlarından kurtulabilirsiniz. Aynı zamanda ağız kokusunu da giderir.

–Bacak ve kollardaki ağrıları giderir. Bel ve boyun ağrıları için evde yoğurt otu kremi yapımı önerilir. Ağrı kesici etkisini kısa zamanda gösterir.

– Uyku problemlerine iyi gelir.

–Apse gibi problemlerden kurtulmak için etkilidir.

– Bu bitkinin suyunun sıklaşmayı sağladığı söyleniyor.

YOĞURT OTU NASIL KULLANILIR?
– Herhangi bir tatlandırıcı kullanılmaz.

– Soğuduktan sonra yüz yıkamak için kullanılabilir.

-Yapılan araştırmalar, kirleri ve kırışıklıkları azalttığı gözlemlenmiştir.

YOĞURT OTU ÇAYI NASIL YAPILIR?
Bir yemek kaşığı taze yoğurt otunu suyun içerisinde kaynatın ve daha sonra 10 dakika haşlanan yoğurt demleyin. Daha sonra süzün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir