Zeytinin Yaprakları Hiç Atılır mı

Zeytinin kurutulmuş yapraklarını aktarlardan rahatlıkla temiz edebilirsiniz.

Zeytin ve zeytinyağının sağlık açısından önemli faydaları bulunmaktadır. Akdeniz diyetinin dünyanın en sağlıklılarından biri olarak kabul edilmesinin nedenlerinden biri, zeytin ve zeytinyağı içermesidir. Fakat araştırmalar gösteriyor ki, zeytin yaprağının da sağlığa karşı ciddi yararları var.

ZEYTİN YAPRAĞI MÜTHİŞ BİR İLAÇ
Kurutulmuş baharatlar, meyveler, sebzelerde ve kakao gibi gıdaların içeriğindeki polifenoller doğal antioksidan kaynaklarındandır. Araştırmacılar, zeytin yaprağında bol ölçüde polifenol bulunduğu ve sağlık için faydalı olup olmadığını inceledi. Yapılan çalışmalarının çoğunun sonuçları bu bileşenin sağlık açısından olumlu etkileri olduğunu gözlemlemiştir.

ALZHEIMER HASTALIĞINI ÖNLÜYOR
Avustralya’daki analistler, zeytin yaprağındaki fenolik bileşiklerin beyin hastalıkları başlangıcını durdurduğunu saptamıştır. Alzheimer hastalığına neden olduğu düşünülen protein demetlerinin gelişmesini engelleyebileceği söyleniyor.


-------- Sponsorlu --------

ARTRİT AĞRISINI YASAKLIYOR
İrinli eklem romatizması olarak bilinen romatoid artrit, ilerlediği takdirde kişinin hayat kalitesini olumsuz etkilerken, kahve fincanını yakalamak dahi zorlaşabilir. Araştırmacılar, zeytin yaprağının romatoid artriti yavaşlattığını gözlemlemiştir. Eklem şişmelerini de azalttığı saptanmıştır.

ENFEKSİYONLARI İYİLEŞTİRİYOR
Zeytin yaprağı; genital, cilt ve oral enfeksiyonlara neden olan bakterileri öldürüyor. Araştırmacılar, zeytin yaprağı özünün, HIV virüsüne karşı etkili olduğunu saptamıştır.

KANSERLE SAVAŞIYOR
Zeytin yaprağında bulunan fitokimyasallar kanserli hücre gelişmesini yavaşlatıyor ve hatta durdurduğu gözlemlenmiştir. Araştırmacılar, oleuropeinin, beyin, meme, mesane, prostat ve cilt kanserlerinin ilerlemesini önleyebileceğini söylüyor. Zeytin yaprağının beden üzerindeki etkisi genellikle olumsuz olsa da, kullanmadan önce kesinlikle doktorunuza danışın.

Zeytin yaprağı çayı

Aktarlardan kolaylıkla kurutulmuş zeytin yaprağını temin edebilirsiniz
2 bardak zeytin yaprağı çayı için:
3 çay kaşığı zeytin yaprağını iyice ufalayın ve kaynamış suyun içerisine atıp, 10 dakika demleyin. Ardından süzün ve içebilirsiniz.
Günde 2-3 bardak tüketebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir