Antibiyotik Etkili En Doğal Besin Propolis

Antibiyotiklere karşı direnç kazanan mikroplar nedeniyle antibiyotikler etkisini kaybediyor. İlerleyen dönemde antibiyotik yerine bunu kullanacağız.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Fen Fakültesi Biyokimya Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sevgi Kolaylı, antibiyotik yerine kullanılması için arılar tarafından üretilen propolisi önerdi.

Kolaylı, bal arılarının kovanlarının birbirinden farklı tehlikeye, hastalığa, soğuk ve sıcağa karşı korumak için doğadan propolis adındaki karşımın zengin içerikli olduğunu belirtti.

Propolisin içeriğindeki polifenoller ve bileşenleri, oldukça yüksek antioksidan kapasitesini ifade eder.

“Mikroplar antibiyotiklere karşı gittikçe direnç kazanıyor”

Kolaylı, propolisin her derde deva olabileceğini, “Propolisin antibiyotik değeri olduğundan, piyasada 3 veya 5 çeşit antibiyotik bulunuyor, bu antibiyotiklere karşı mikropların giderek direnç kazanıyor. Gelecekteki 15-20 yıl antibiyotik kullanmayacağız. Fakat propolis, doğal olduğundan oldukça iyi bir antibiyotik özelliği taşıyor. Antibiyotik yerine propolis tüketilmesi gerekir.” dedi.


-------- Sponsorlu --------

İçlerinden en çok meşe propolisinin bilinenden farklı olarak Brezilya’nın kırmızı propolisinden daha değerli olduğuna ifade eden Kolaylı, bu ürünün Türkiye’de arıcılar tarafından yeteri kadar toplanmadığına işaret etti.

Kolaylı, propolisin tıp alanında birçok alanda kullanıldığını ve kanser hücrelerinin gelişmesini önlediğini belirtti.

Propolis, vücutta bulunan sağlıklı hücreleri korurken, kanserli hücrelerin gelişimini durduruyor. Kolaylı, propolisin yan etkisinin yok denilecek kadar az olduğunu belirtti.

“Gribe karşı propolis, bal ve zencefil”

Kolaylı, kış aylarında yaygın bir hal alan grip enfeksiyonlarına karşı, propolis, bal ve zencefil tüketilmesini belirtti.

Sevgi Kolaylı, propolisin tanınmadığından kaynaklı tüketiminin de az olduğuna değiniyor ve “Kışın aylarında, gribal enfeksiyonlar çok yaygın. Propolis, bal ve polenli karışımlar şifa kaynağı. Sıcak şerbet formunda bu üç maddeyi karıştırıp içerisine bir miktar zencefil, birkaç damla limon ve kabuğu harika bir grip ilacıdır. Gribe karşı antiviral bir ilaç üretebilirsiniz.” diye belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir