Kara Mürver Nedir, Mürver Meyvesi Faydaları Nelerdir?

Mürver nedir, Mürver Meyvesinin Faydaları

Kara mürver hanımeligiller familyasından olan beyaz çiçekleri buket şeklinde, hoş kokulu ve meyveleri zeytini anımsatan bir bitkidir. Halk arasında patlangıç veya terleme çayı olarak da bilinir. Meyveleri tatlı ve lezzetli olsa da direk olarak tüketilmesi uygun değildir.

İçerisinde insan sağlığına zararlı olabilecek bileşenler vardır. Fakat çay veya şurup olarak bir takım işlemlerden geçtikten sonra tüketildiğinde oldukça faydalıdır.

Kara Mürver Faydaları Nelerdir?

Mürver lifli yapıya sahip bir meyvedir. Bu sayede tüketildiğinde vücutta ki kötü kolesterolü azaltır ve iyi kolesterol için yer açar. Bu özelliği sayesinde kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucudur.

Solunum yolları hastalıklarına karşı şifalıdır. Boğaz ağrısı, grip, soğuk algınlığı, bronşit ve öksürük gibi hastalıkları tedavi edici özelliği vardır.

Yapılan araştırmalara göre bağışıklık sistemini güçlendirdiği kanıtlanmıştır. Vücut direncini artırarak hastalıklara karşı korur.


-------- Sponsorlu --------

Kara mürver meyvesinin içerisinde bulunan anti- enflamatuar ve antioksidanlar sayesinde eklem ağrılarını ve iltihaplarda ki ağrıları azaltır. Kemik dokusunu geliştirerek kemik gücünü artırır.

İçerisine bulunan biyoflavonoidler sayesinde cilt sağlığı açısından da oldukça faydalıdır. Cildin sağlıklı kalmasında yardımcıdır.Kırışıklıkları önler ve yaşlılık lekelerini azaltır.

Metabolizmayı hızlandırıcı özelliği sayesinde zayıflamak isteyenler için de fayda sağlar.

Kara Mürver Zararları Nelerdir?

Kara mürver çiğ olarak tüketilmemelidir. Özellikle olgunlaşmamış olanları mutlaka çay veya şurup olarak tüketilmelidir. Eğer düzenli olarak kullandığınız ilaç var ise mürver meyvesinin içinde bulunan bazı maddeler bu ilaçların etkilerini artırabilmektedir. Bu nedenler ilaç kullanıyorsanız mürver tüketiminden kaçınmalı doktorunuza danışmalısınız.

Böbrek ve mide rahatsızlığı olan kişilerin tüketmesi tavsiye edilmemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir