Hızlı ve Bilinçsiz Zayıflama Fıtık Yapıyor

Merhaba değerli Bilgi Doktoru okurlarım. Malum önümüzde kış mevsimi var. Yazın sıcaklarda, denizde, parkta, bahçede erittiğimiz kilolarımızı, kış mevsiminde havaların soğuması ve kendimizi eve kapatmamız ile birlikte geri alıyoruz.. Bu durumu dengelememiz gerekiyor. Yani yaza girerken aşırı zayıflayıp, kışın o kiloları geri almamak için, kışın da sporlarımıza devam etmeliyiz. Çünkü Ani değişen vücut kilosu fıtığa zemin hazırlayabilir.

Peki Ne Yapabiliriz?

Kışın fiziğimizi korumak için bir spor salonuna yazılabilirsiniz,

Ev İçerisinde hareketli bir hayat sürebilirsiniz,

Uyku düzeninize dikkat edebilirsiniz,

Beslenmeniz çok önemli,

Ev içerisinde spor hareketleri yapabilirsiniz…

Yaz mevsiminin yaklaştığını bu günlerde, kadınlar mayo-bikini hazırlığı, fazla kilo ve selülitlerden kurtulmak, erkeler ise; fit ve zinde bir görünüm için spor alanlarında ter döküyor. Bu dönemde yanlış ve ters hareketler, ısınmadan spora başlamak, aşırı zorlanma gibi birçok bilinçsiz spor davranışı, bel ve boyun fıtığı oluşumunu tetikliyor.  Bu yüzde bahar aylarında yanlış spor aktiviteleri nedeni ile oluşan bel ve boyun fıtıklarında artış yaşanıyor.


-------- Sponsorlu --------

Bilinçsizce Spor Yapmayın;

Sağlık kontrolü yaptırmak ve antrenör eşliğinde çalışmak spora bağlı hastalıkların önüne geçiyor…
Özellikle fitness, vücut geliştirme, kürek çekme, tenis gibi sporlarda daha fazla görülen bu rahatsızlıklarla karşılaşmamak için başlangıçta tam bir sağlık kontrolünden geçtikten sonra iyi bir antrenör eşliğinde ve kontrolünde bilinçli spor yapılması gerekmektedir.

Antrenman sırası veya sonrasında bel veya belden bacağa doğru yayılan bir ağrı olursa bel fıtığı, ense veya enseden sırta-kola yayılan ağrı şikayeti olursa boyun fıtığı olabileceğinin akla getirilmesi ve bir fizik tedavi uzmanına başvurarak teşhis ve gereken tedaviyi yaptırmalarını öneriyor.

Fıtık Tedavisi Sonrasında Spora Devam Edilebilir;
Doktor kontrolünde belli hareketlere dikkat etmek ve aşırı yüklenmemek şartı ile genellikle tekrar spora dönülebiliyor.

Bel ve boyun fıtıklarının tedavisinde manipülasyon yani elle fizik tedavi yöntemini uygulayan ve %98 hastanın tedavisinin mümkün olduğunu ifade eden Bursa Maniplasyon Merkezinden Uzm. Dr. Ali Şahabettinoğlu, sadece %1-2 hastada ameliyat gerektiğini belirtiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir