Dinlendirici Gözlükler Zararlı mı?

Dinlendirici Gözlüklerin Kullanımı

Isparta’da Göz Hastalıkları Uzmanı olarak görev yapan Op. Dr. Özgür Uzun, toplumda “dinlendirici” olarak bilinen gözlük çeşidiyle alakalı, “Dinlendirici diye bir gözlük çeşidi yok. Olsaydı başta ben kendime yazar ve kullanırdım” dedi.

Gözümüzün basite alınmayacak derecede önemli olduğunu dile getiren Op. Dr. Özgür Uzun, toplumumuzda “dinlendirici gözlük” diye adlandırılan düşük dereceli gözlüklerin kullanımlarının sağlıksız olduğunun altını çizdi.

Dinlendirici gözlük diye bir modelin olmadığını söyleyen Dr. Uzun, “Keşke olsa da ben de kullansam. 0.25 ve 0.50 gibi düşük dereceli gözlüklere sahip olan kişiler gözlük kullanmasalar da olur. Muayenenin ardından gözlük kullanması için bir nedeni olmayan, gözlük kullanması gerekmeyen kişilerin bu çeşit gözlükleri takmaları faydadan çok zarar verebilir ve sonucunda gözü daha çok yorabilir. Bu sebeple muayenede eğer gözlük ihtiyacı varsa zaten gözlük yazılı. Fakat ihtiyaç yoksa kullanılmaması göz için daha sağlıklıdır. Bu tür gözlüklere toplumda “dinlendirici” deniyor. Ancak işin özünde bu gözlükler dinlendirmiyor” dedi.


-------- Sponsorlu --------

Gözlük mü Tedavi mi?

Gözümüze yorgunluk veren temel hastalıkların alerji ve kirpik diplerindeki iltihaplanma ya da göz kuruluğu olduğunu hatırlaran Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Özgür Uzun, bu hastalıkların tedavi edilerek geçeceğini belirtti. Gözlük kullanımının bu tedaviler içerisinde olmadığını da dile getiren Dr. Uzun, şöyle dedi:

Bunları tedavi etmek lazım. Gözlüğün bunlara bir yararı olamaz. Gözlük yalnızca miyop, astigmat, hipermetrop gibi rahatsızlıklar için kullanılabilir. Bu sorunlara sahip hastalarımızda bulanık görmeyi düzeltir. Fakat bunun dışındaki hastalar için gözde yorucu etkiler yaratabilir.” diyerek sözlerini bitirdi.

2 YORUM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir