Radyasyona Karşı Süt ve Keçiboynuzu

Sütlü Keçiboynuzu Radyasyonu Önler mi?

Sütün, radyasyona karşı en etkili koruyucu olduğu bilinmekteydi. Afyon Kocatepe Üniversitesinde yapılan araştırma ise, süte keçiboynuzu koymanın bu koruyucu etkisini artırdığını tespit etti..

Neredeyse günümüzde herkes,televizyon, cep telefonu,kablosuz internet veya başka elektromanyetik aletlerin yaydığı indirekt radyasyona maruz kalmaktayız.

Radyasyonun, insanlarda pek çok hastalık ve olumsuzluklara neden olduğunun bilimsel anlamda da ispalandığına dikkat çeken Afyon Kocatepe Üniversitesinden Prof. Dr. Abdullah Çağlar, bilhassa çocuklarımızı radyasyondan koruyacak, kalkan görevi görecek önlemler alınması gerektiğini hatırlattı.

Süt İle Keçiboynuzu Karışımı Radyasyondan koruyor

Sütün, radyasyona karşı en etkili koruyucu olarak kullanıldığını söyleyen Çağlar, araştırma ve çalışmaları ile ilgili şöyle dedi:


-------- Sponsorlu --------

“Radyasyonun fazla olduğu ortamlarda ve kimyasal işlerde çalışan insanlara süt ve yoğurt verilerek mesleki rahatsızlıklardan korunma yoluna gidildiğini biliyoruz. Bugüne kadar süt ve süt ürünlerinin radyasyona karşı en etkili koruyucu, ilaç olduğu bildiğimiz bir gerçekti.

Keçiboynuzu da, radyasyona karşı kusursuz bir koruyucudur. Üniversitemiz Gıda Mühendisliği Bölümünde, en son hazırlanan bir projede keçiboynuzunı sütle birleştirdik. Öğrencimiz Nermin Özge Bilge’nin geliştirdiği ürün, bilhassa ailelerin büyük dikkatini çekti. Sütle birleştirilen keçiboynuzu, çocukların gelişimindeki katkısının haricinde onları radyasyona karşı da etkili biçimde korumaktadır.”

Radyasyondan daha çok çocukların ve yaşlıların etkilendiğinin bilgisini aktaran Çağlar, bunun yol açabileceği riskleri bertaraf edebilmek için sütün keçiboynuzuyla tüketilmesini tavsiye etti. Çağlar, süt ile keçiboynuzunun, radyasyona karşı çift etkili bir ilaç olacağını cümlelerine ekledi.

1 YORUM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir