Hangi Kepek Ekmek Zararlı

Kepek Ekmek sağlığa zararlı mı?

Diyetlerde kullanımı sürekli tavsiye edilen kepek ekmeğinin faydalarından ziyade zararları mevcuttur. Pek çok insan içeriğindeki lif ve vitaminleri sebebiyle kepek ekmeğini yararlı bulurken bu ekmeğin demirin emilimini önleyen bir içeriği olduğunu biliyoruz.

Bayat-Ekmek-Guzellik-Maskesi

 

Kepekli Ekmeklerin Zararları;

Diyetisyenlerin ve çoğu uzmanın bizlere tavsiyesi esmer yani kepek ekmek olmaktadır. Bunun yanı sıra tam buğday ekmeği, çevdar ekmeği gibi tercihlerinde öğünlere eklenmesi hususunda telkinde bulunurlar.

Fakat yapılan bir araştırmaya göre esmer ekmeklerin içeriğinde ki madde demirin vücut tarafından emilmesini önlüyor. Bu da bağırsaklardan emilmesi gereken demirin dışkı ile dışarı atılması manasına gelmektedir. Demir kan hücrelerinin ana maddesidir. Vücutta demir olmazsa kişide kansızlık görülebilir. Ayrıca demir beynimizin en çok kullandığı organik yapılardan bir tanesidir. Demirin eksikliği insanda hafıza kaybına, konsantrasyon bozukluğuna, halsizliğe ve üşümeye sebep olur. Bu sebeple kepek ya da esmer ekmek tüketimini sınırlı tutmak gerekiyor.

Kepek ekmeği zayıflama anlamında insanlara direk olarak bir yarar sağlamaz.

hangi-ekmekler-sismanlatmaz


-------- Sponsorlu --------

 

Zararlı olan Kepek Ekmek Markaları

Beyaz unu devamlı kilo aldırıcı olarak nitelendiririz fakat beyaz unu ile kepekli unun aynı kaloriye sahip olduğunu biliyor muydunuz?

Peki o zaman niçin beyaz yerine esmer ya da kepekli un tercih ediliyor?

ekmek-israfi-ile-ilgili-firin

Bu sorunun cevabı oldukça basit. Herşeyden önce kepekli un ayrıştırma ve elemeye uğramadan direk buğdayın una çevrilmesi ile kullanılır. Oysa beyaz unda kepekler ayrıştırılır.

Ayrıştırılan bu kepekler yüksek miktarda lif ve vitamin içerir. Bunun manası şudur sizin 3 dilim beyaz ekmek yediğinizde aldığınız vitamin ve lifi 1 dilim kepekli ekmek size verebilir.

Lifli besinler vücutta daha hızlı doygunluk hissi verir. Bunun yanında sindirim sistemini daha çok çalıştırır.

İçeriğinde ki vitaminler sayesinde günlük alınması gereken vitamin oranı karşılanır. İşte tüm bu nedenlerden dolayı uzmanlar beyaz ekmek yerine kepekli veya esmer ekmek tüketilmesini önerir.

Hangi çeşit Ekmeği yemeliyiz?

Kepek ekmek faydalı mı yoksa zararlı mı diye soracak olursanız elbette yararının daha fazla olması nedeniyle öncelikle olarak tüketilmesi gereken bir gıda olduğunu söylebiliriz. Fakat kafanızdan kepek ekmeğini tüketerek zayıflama mantığını atmalısınız.

Kepek ekmeği sadece zayıflama bakımından size yardımcı bir gıdadır. Daha çabuk doygunluk hissine ulaşıp daha az yemek ve daha az kalori almanızı sağlayan vitamin ve lif bakımından zengin bir besin. Ekmeğin daha doğrusu undan yapılan bütün besinlerin aşırı tüketimi kilo almaya neden olur. Bu sebeple kararında tüketmeniz en doğru olanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir