Yalan Bitkisel Ürün Tanıtımlarına Eczacılar Savaş Açtı

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS), halkımızın sağlığını tehdit eden bitkisel ürünlerin tanıtım ve satışları hususunda televizyon kuruluşlarının uyarılması amacıyla RTÜK’e müracaat etti.

Bir Çok Bitkisel Ürün Reklamı ne yazık ki gerçeği yansıtmıyor

TEİS Başkanı Nurten Saydan, yaptığı yazılı bildiride, yazılı ve görsel medyada bitkisel ürünlerin tanıtım ve satışlarının çoğalması, bu ürünlerin halk sağlığını önemli şekildetehdit eder duruma ulaşması sebebiyle RTÜK’e müracaat edildiğini belirtti.


-------- Sponsorlu --------

Akademik yetkinliği bulunmayan kişilerin vatandaşların yanlış ve eksik bilgilendirmesi neticesi eczanelere gelen hasta şikayetlerinde artış görüldüğünü ve RTÜK’ün yetkisini kullanarak bu hususta harekete geçmesi gerektiğini belirten Saydan, sağlığa zarar verecek hareketlere teşvik eden yayınları yapan televizyon kuruluşlarının RTÜK tarafından uyarılmasını talep etti.

Saydan, “Hiçbir ilacın tarifi, tavsiyesi, reklamı yapılamaz ve kullandırılmaya teşvik edilemez. Gıda takviyesi başlığı altında tarifi verilen ve reklamı yapılan bitkisel ürünnler can yakmayı sürdürüyor” ifadelerini kullandı.

Özellikle Cinsel Sağlık Ürünlerinde Abartılı ve Yalan Ürün Tanıtımları Yapılıyor

Hiçbir bitkisel ilacın masum ve zararsız olmadığını kaydeden Saydan, ayrıca bu yayınları yapan televizyon kuruluşlarına gerekli uyarının yapılması gerektini hatırlattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir