Hafıza Güçlendiren Besinler

Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı hafızamızı güçlendirecek besinleri şu şekilde sıraladı;

Kuruyemiş ve tohumlar:

Psikolojik durumumuzu pozitif anlamda etkilerler . Kabak ve ayçekirdeği kognitif fonksiyonları çoğaltmaktadır . Uykusuzluk ve hafif depresyon durumlarında sakinleşmeye yardım eder .

Balık ( Omega 3 ):

Omega 3 beyin fonksiyonlarında ciddi bir etkiye sahiptir . Davranış ve bilişsel olaylarda faydalıdır . En iyi kaynaklar : somon, uskumru , hamsi , sardalye ve ringa balığıdır . Ceviz ve keten tohumu da etkili kaynaklar arasındadır . Eksikliğinde depresyon, disleksi ( öğrenme problemi ) , dikkat eksikliği görülebilmektedir.

Yaban Mersini  çilek, böğürtlen:

Beynimizi serbest radikal hasarından korumayı sağlar. Hafıza güçlendirici fitokimyasal olan antosiyani bakımından zengindirler . Kırmızı üzüm, kivi, portakal ve elma da hafıza gücünün artışı için diğer kusursuz gıdalardandır .

Süt, yoğurt, peynir:

Muhteşem birer protein kaynaklarıdır . Vücuda yavaş ve sabit bir enerji kaynağı sağlayarak , gün içerisinde hafızaızın ayakta kalmasına katkı sağlarlar. Protein içeren gıdalar bunun yanı sıra vücudu uyaran kimyasallar olan epinefrin ve dopamin oranlarını da arttırırlar .


-------- Sponsorlu --------

Yumurta:

Beynimizdeki hafıza bölümü için gerekli olan vitaminleri (A , D , B12 , B grubu ) barındırır . Beyinden sinyal alıp , gönderme için lazım bir aminoasit olan tirozini içerir , bedenin dinç ve uyanık kalmasını sağlamaktadır.

Ispanak:

B grubu vitaminler ile folat içerir , E vitamini bakımından zengindir . Beyin hücrelerimizi zararlı serbest radikallere karşı korur . E vitamini zengini diğer besinler : mango, badem , domates, brokoli, kivi, ayçiçek tohumu…

Su:

susuzluk beynin kortizol diye adlandırılan bir hormon salgılamasına yol açar . Bu hormondaki artış beynin bilgi depolama bölümünün küçülmesine ve hafıza gücünün azalmasına sebep olmaktadır. Kortizol adrenalin üretimini de çoğaltır , bu artış beyin fonksiyonunu etkileyerek hafızamızı bozabilir.

Kırmızı lahana:

Beyin hücre hasarını düşürmek ve uzun zamanlı hafızayı canlandırmak için lazım olan polifenolleri ( fisetin ) içerir, bu Alzheimer hastalığının engellenmesi ve tedavisinde faydalıdır. Kırmızı soğanda iyi bir tercihtir .

Brokoli ve kuşkonmaz:

K vitamini bakımından zengin kaynaklardandır . Bilişsel fonksiyonları ve hafıza gücünü arttırmada etkilidirler .

Fıstık ezmesi:

Beyinin odaklanması ve dikkat için lazım olan B6 vitaminleri bakımından zengindir . Kızarmış bir dilim ekmek üzerine 1 yemek kaşığı kadar fıstık ezmesi ile üstüne koyulmuş muz dilimleri ile B6 vitamininden zengin bir ara öğün hazırlayabilirsiniz .

1 YORUM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir