Avrupa’dan Türkiye’ye Gelen Grip Salgını Açıklaması

Sağlık Bakanlığı Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü Avrupa’da ciddi bir grip dalgası beklendiğini belirterek, “Sürekli temaslarımızın olması sebebiyle bu dalganın Türkiye’yi etkilemesi söz konusudur” açıklamalarını yaptı.

Avrupa’daki gribal bulaşmaların hızla yayıldığı, önemli sayıdaki insanı etkilediği, hastalığın ağır ve uzun sürmesi neticesinde aşırı iş gücü kayıplarına neden olduğu yönünde istatistiklerin olduğunu, Avrupa’nın haricinde Uzakdoğu ve Rusya’dan da önemli sayıda ölümlere sebep olan vakaların yaşandığı ve lerleyen haftalarda Avrupa’da ciddi bir grip dalgası beklendiğini,temaslarımızın fazla olması nedeniiyle de ülkemizi etkileme ihtimalinin bulunduğu belirtildi.

Gripten korunma yöntemlerini ve yapmamız gerekenleri açıklayan Zirve Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi ve Halk Sağlığı Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Nilgün Ulutaşdemir,

“Grip, kalp, akciğer, böbrek ve şeker hastalığı gibi kronik hastalıkları olanlarda çok daha şiddetli geçmektedir. Ölüme varabilen ciddi sonuçlara sebep olabiliyor. Bu kadar önemli tablolara neden olan grip, toplum genel olarak soğuk algınlığı ile karşılaştırılmaktadır.” dedi

Grip’in çok kolay bulaşabilen bir hastalık olduğunu vurgulayan Ulutaşdemir, “Gribe sebep olan Influenza virüsü çok kolay ve çabuk bulaşıyo.


-------- Sponsorlu --------

Bulaşma yollarının başında; öksürük ve hapşırık ile çevreye saçılan damlacıkların hava yoluyla bulaşması, hasta insanlar ile direkt temas edilmesi ve hasta insanların ağız-burun akıntılarıyla temas etmiş eşyalar yoluyla bulaşabilmektedir.” şeklinde konuştu.

Ne Yapmak Lazım? Nasıl Korunuruz?

İnsanlar kapalı mekanlarda daha çok zaman harcadıklarından, influenza virüsüne yakalanmaları kolaylaşıyor diyen Ulutaşdemir, “Bu sebeple gripten korunmak için uzun zaman havasız yerlerde bulunmamamızı öneriyor. İşiniz gereği uzun müddet kapalı bir yerde çalışmanız gerekiyorsa, belirli aralıklarla hava almak için dışarı çıkmanız faydalı olacaktır.

Dışarı çıkabilecek durumunuz veya zamanınız yoksa bile, 1-2 dakikalığına pencere açarak bulunduğunuz mekandaki havanın değişimini sağlayabilirsiniz.” dedi.

Ulutaşdemir, “Grip virüsüne yakalanan kişilerin öksürmelerinden ve hapşırmalarından etkilenmemek için, imkan varsa bir maske takmaya çalışın.

Grip hava yoluyla bulaşan bir hastalık olmasından, etrafınızdaki insanların ortama saçtıkları virüslerden korunmak için maske kullanmak en ideal yöntemdir.

Burun ile geniz akıntısı başladığında zaman kaybetmeden en yakın hastaneye müracaat ederek, grip virüsünün bedeninize etki etmesini yavaşlatın. Bu şekilde hastalığı çok daha hafif bir biçimde atlatmış olacaksınız.” diye konuştu.

1 YORUM

  1. Pingback: Migrene Ekinezya Çayı » Bilgi Doktoru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir