Erkeklerin Tansiyon Değeri Kaç Olmalıdır?

Siz yüksek ihtimalle olması gereken tansiyon değerinin 120/80 mm Hg olduğunu duymuşsunuzdur. Halbuk ki bu değer erkekler arasında farklılık gösterebilmektedir. Diğer etkenler gibi erkeklerdeki yaş etkeni tansiyonun en önemli farklılık sebepleri arasında yer almaktadır.

Tansiyonu etkileyen başka etkenleri, sayısal olarak ne kadar fazlasını bilirseniz genel sağlığınız da doğru orantılı olarak iyi olabilir. Kan basıncındaki hafif bir artış bile, zaman içinde yaşamınızda bir sorun olarak karşınıza gelecektir.

Yaş Durumunun Tansiyona Etkisi

Erkekler arasındaki yaklaşık kan basıncının yaş aralıkları içinde ne kadar değişebilir olduğunu göstermek amacıyla, 20-24 yaşları ile 60-64 yaşlarını arasına bir birlikte inceleyelim.

Yaşları 20 ile 24 arasındaki erkeklerde okunan tansiyon seviyeleri 117-77, 60-64 yaşlar arasındaki erkeklerde okunan seviye ise 134-87 arasında değişiklik göstermektedir. Gördüğümüz gibi erkeklerde yaş arttıkça tansiyon değerinde hafif bir yükselme söz konusu olur.

Bunun haricinde 55 yaşının altındaki erkeklerde bayanlara oranla tansiyonun daha yüksek değerlerde olduğu belirlenmiştir. Bir başka faktör etken ise Afrika kökenli olmaktır.

Tansiyonun Yükselmesine Neden Olan Faktörler Nelerdir

Kilosu fazla olan erkeklerde, sağlıklı bir kiloyu koruyan erkeklere nazaran bu problemin gelişme ihtimali daha fazladır. Ayrıca Tip 2 diyabet ve yüksek kolesterol gibi hallerin bulunduğu erkeklerde – hipertansiyon meydana gelme ihtimali daha çoktur.


-------- Sponsorlu --------

Eğer tütünün herhangi bir türünü kullanıyorsanız, yüksek tansiyon oluşma ihtimali yüksektir. Bir başka önemli etken ise alkol tüketimidir. Eğer her gün ikiden çok içki tüketiyorsanız yüksek tansiyon gelişme ihtimali fazlalaşır.

Diğer kontrol edilebilir etkenler arasında doymuş yağ içeren beslenme tarzından sakınmak, durağan bir hayat tarzından vazgeçip aktif olmak diyebiliriz.

Tansiyonu Etkileyen Kontrolümüz Dışındaki Sebepler

Bir takım durumlarda, yüksek kan basıncı sizin denetiminiz dışındaki etkenlerden oluşur. Bu koşula sahip aile durumunuzun bulunması (kalıtımsal) bu etkenlerden biridir.

Şayet yüksek tansiyonunuz bulunuyor ise bu problemin belirtilerini veya komplikasyonlarını bilmeniz gerekir. Kontrol edilebilir etkenlere dikkat etmeniz sizin için çoğu zaman faydalı olacaktır. Hekimlerinize başvurarak neler yapıp neler yapamayacağınız konusu ile ilgili daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Tansiyon değerleriniz ile ilgili görüş ve tecrübelerinizi siz de değerli Bilgi Doktoru okurlarıyla paylaşabilirsiniz. Ayrıca bu konu ile alakalı sorularınız varsa cevaplamaktan memnuniyet duyarız. Sağlıklı günler geçirmeniz dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir