Elleriniz ve Ayaklarınız Sürekli Üşüyorsa Çaresi Sandığınızdan Çok Daha Kolay

Çok sık hasta oluyor, el ve ayaklarınız devamlı üşüyor mu? Bunun sebebi kan dolaşımı bozukluğu olabilir.

Gerekli tedbirler alınmadığı zaman kan dolaşımı bozukluğu çok tehlikeli sonuçlar doğurabiliyor.

Kan dolaşımı bozukluğuna sebep olan temel etkenler arasında sigara içmek, egzersiz yapmamak, diyabet, kan pıhtılaşması ve yaşlılık vardır. Bazı durumlarda ise durum genetik yapıdan kaynaklı olabiliyor. Peki ne yapılabilir? Bu üşüme ve sık hasta olma nasıl önlenebilir?

Su

Yapılan araştırmalarda günde 8 bardak su içmenin kan dolaşımı bozukluğunu önlediği anlaşıldı. Yeterli miktarda su içmek ayrıca gerekli besinlerin organlarımıza ve hücrelere taşınmasında önemli bir rol alıyor. Bunun haricinde soğuk suyla kısa süreli duş almayı da denemelisiniz.  Soğuk suyla duş almak kan dolaşımını hızlandırıyor.

Zencefil

Yapılan araştırmalarda düzenli olarak zencefil tüketmenin kalp ve damar hastalıkları ile kanda oluşabilecek pıhtılaşmayı engellediği görüldü.

Zencefilde bulunan gingerol ve zingerone isimli maddeler vücut sıcaklığını artırıyor ve bu da kan akışının hızlanmasını sağlıyor.

Sarımsak

Sarımsağın sağlık için çok yararlı olduğuna hem fikiriz.  Sarımsakta bulunan maddeler kalp rahatsızlıklarını, damar sertliğini ve kan dolaşımı bozukluğunu önlüyor.


-------- Sponsorlu --------

At kestanesi

At kestanesinde bulunan aescin bileşeni, iltihaplanmayı, kan dolaşımı bozukluğunu ve varisi engelleyerek kılcal damarları güçlendiriyor.

Arnavut biberi

Özellikle Arnavut biberinde olmak üzere tüm acı biberlerde bulunan kapsaisin maddesinin yapılan araştırmalarla damarları güçlendirdiği ve kalbi koruduğu anlaşıldı. Ayrıca yine bu madde kan dolaşımı bozukluğuna karşı öneriliyor.

Balık yağı

Balık yağı, omega-3 yağ asitleri açısından çok zengindir. Maryland Üniversitesi’nin yaptığı araştırmada balık yağının damarlardaki yağlanmayı engellediği ve kolesterolü dengelediği görüldü.

El ve ayakları üşüyen kişiler, sürekli hasta olan kişiler, sarımsak, zencefil ve acı biber tüketmeye başlamasının ardından el ve ayaklarının eskisi gibi üşümediğini söylüyorlar.

Yazıyı bol bol üşüyen arkadaşlarınızla da paylaşmayı unutmayın. sağlıcakla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir