Ekmek Gerçekten Şişmanlatıyor mu?

Bu zamana kadar şişmanlattığı bilinen ve diyet yaparken en aza indirilen ekmeğin aslında yenmesi gerektiği söyleniyor. Konuyla ilgili araştırmalarımızı siz değerli Bilgi Doktoru okurları için bu yazımızda paylaştık.

Uzmanların açıklamalarına göre ekmekte bulunan yağ oranı düşüktür. Özellikle buğday ekmekleri tavsiye edilmektedir. Aslında ekmek tek başına kilo yapmayan bir gıdadır. Fakat yine de dengeli beslenilmesi gerekmektedir. Diyetlerde yapılan yanlışlardan bir tanesi de ekmek yerine yağlı ve fazla şekerli ürünler tüketmektir.

Ekmek buğday, bulgur, çavdar, pirinç grubu içinde yer almaktadır. Süt, et yumurta gibi besinlerle tüketildiği durumlarda kilo alımına yol açar. Bunların yanında ekmek yoğurtla ve et ürünleriyle tüketildiğinde kilo yapmaz fakat ekmek pilav ve makarna gibi gıdalarla tüketildiğinde kilo yapar.


-------- Sponsorlu --------

Genellikle 40 yaş ve üzeri insanlar için kepekli ve çavdar ekmekleri önerilmektedir. Bunun sebebi karbonhidrat, protein, aminoasit, mineral, vitaminli maddeler buğdayda mevcut durumdadır. Beyaz ekmeğin yağım aşamasında bunlar önemli bir oranda yok olmaktadır.

Ekmek kilo aldırmaz eğer siz günlük harcamanız gereken kaloriden daha çok kalori almış iseniz bunu nereden almış olursanız olun bu size fazla kilo olarak dönüş yapacaktır.

Başta da söylediğimiz gibi ekmekte yağ olmadığı için kilo alımını en az etkileyen bir üründür. Fakat makarna veya pilav gibi karbonhidrat oranı yüksek olan maddelerle tüketildiği takdirde şişmanlatacaktır.
Ekmek tüketimi ile alakalı bilgi ve tecrübelerinizi siz de değerli Bilgi Doktoru okurlarıyla paylaşabilirsiniz.

 

2 YORUM

  1. Pingback: Ekmek Bağımlılık Yapar mı » Bilgi Doktoru

  2. Pingback: Duygusal Film İzlemek Şişmanlatır mı? » Bilgi Doktoru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir