Canınızın Bir Şey Çekmesi Vitamin Eksikliği Belirtisiymiş

Dikkat! Eğer bir şeyler yemeyi istiyorsanız bunun nedeni vitamin eksikliği olabilir!

Bazı zamanlarda çikolata, et ya da kahve isteğimizin önüne geçemiyor ve daha sık tüketmeye başlıyoruz. Fakat herhangi bir besini aşırı tüketilmesi aslında bazı problemlerin işareti olabiliyor. Örnek olarak; eğer peynir yeme isteğiniz arttıysa kalsiyum eksikliğinden kaynaklanıyordur. Aynı zamanda vücudunuza yeterli miktarda diyet yap aldığınızdan da emin olmalısınız.

Uzmanlar, bir besinin normalden fazla tüketilmesinin aslında vücudumuzdaki bazı vitamin ve minerallerin eksikliği olabileceğini söylüyorlar. Liv Hospital Beslenme ve Diyet Uzmanı Ömür Karamahmut’un konuyla ilgili söylediklerini sizlerle paylaşıyoruz.

KIRMIZI ET
Kırmızı eti fazla tüketmenin bilinen en önemli nedeni demir eksikliğidir. Ayrıca, kırmızı et B12 kaynağıdır. Eğer aniden kırmızı et yeme isteğiniz artıyorsa demir ve B12 hapları kullanmanız gerekebilir.

TATLI
Tatlı yeme isteğinin artmasının çeşitli nedenleri vardır. Bunun nedeni; krom, magnezyum ve çinko eksikliği olabilir. Günlük krom hapı tüketmek; insülin seviyesinin dengelenmesine yardımcı olur ve şeker yeme isteğini baskılar.


-------- Sponsorlu --------

ÇİKOLATA
Kadınların menstrual dönemlerinde çikolata yeme isteği artar. Az kalorili diyetler ya da uzun süren açlık hali çikolata tüketme isteğin arttığı dönemlerdir. Magnezyum minerali eksikliğinin göstergelerinden biri de aşırı çikolata tüketme isteği olabilir. Magnezyum eksikliği uyku düzeninin bozulmasına ve yorgun hissetmeye neden olur. Ayrıca stres seviyesini de artırır. Bu da çikolata yeme isteğinin artmasının nedeni olarak söylenir.

YUMURTA
Yumurtanın beyazını tüketme ihtiyacınızın nedeni biotin eksikliği olabilir. Biotin, birçok fonksiyonu olan vitamindir. Tırnak ve saç sağlığı için gereklidir.

ÇAY – KAHVE
Çay – kahve tüketiminin artmasının nedeni fosfor eksikliği olabileceği gibi, demir ve sodyum eksikliği de olabilir.

MEYVE – SEBZE
Meyve ve sebze tüketme isteğinin artmasının nedeni C vitamini eksikliği olabilir.

YAĞLI VE KIZARTMALI BESİNLER
Yağlı ve kızartılan besinleri fazla tüketmenin nedeni Omega yağ asitleri eksikliği olabilir.

TOPRAK
Bazen normalden farklı şeylerin tadını bilmek isteriz. Örnek olarak çamur ve toprak verilebilir. Genellikle hamile ve çocuklarda görülen bu durum anemi ile ilişkilendirilir. Aneminin nedeni yetersiz demir, folat ve B12 eksikliği neden olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir