Pankreas Ve Karaciğer İltihabına İyi Gelen Besin

Karaciğer ve pankreas sorunsuz ise; %70 sağlıklısınız!

Genel sağlık durumunuzun sürekliliği için, pankreas ve karaciğerdeki iltihaplanmadan kurtulmalı, toksinleri vücudunuzdan atmalısınız. Bunu yapmanın en kolay yolu ise; günlük beslenmenize dikkat etmek. İşlenmiş gıdalardan olabildiğince uzak durur ve doğal gıdaları tüketirseniz o kadar iyi. Eğer böyle olursa oldukça önemli olan bu organlarınız size sorun çıkarmayacaktır.

Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı Yıldırım’dan Karaciğer ve Pankreas iltihaplanmasına karşı koyan besinler!

Beslenme düzeninizde yapacağınız bu ufak farklılıklar sonucu kolaylıkla fark etmenizi sağlayacak.

Doğal Pancar ve Havuç Suyu:

Karaciğer iltihabı yani hepatomegali, birçok nedenden etkileniyor olabilir. Organda biriken aşırı miktarda yağ, bir virüs ya da hepatit içerebilir. Doktorunuzun önereceği tedaviyi kesinlikle uygulamalısınız. Bunun yanı sıra, yaptığınız diyete özen göstermeniz ve pankreasın sağlığı için de oldukça yararlı olan doğal pancar/havuç suyunu tüketmelisiniz. 1 pancar, 1 havuç, 5 yemek kaşığı limon suyu ve 1 su bardağı su ile hazırlayabilirsiniz. Bu pratik ve sağlıklı içeceği sabahları aç karna tüketmelisiniz.

Yeşil Çay

Yeşil çay, sağlıklı bir pankreas ve karaciğer için tüketmeniz gereken oldukça yararlı diğer bir içecektir. Sadece iltihapla savaşmada değil, aynı zamanda kateşinlerin neden olduğu karaciğer ve pankreasın genel işleyişini düzenleyecektir. Ayrıca karaciğerde biriken fazla yağ miktarının azalmasına katkı sağlar. Yüksek antioksidan içeriği sayesinde yenilenme sürecini iyileştirir. Gün içinde en az 1 fincan içmelisiniz.

Zeytinyağı

Zeytinyağı, kenevir yağı ve keten tohumu yağı karaciğer ve pankreas sağlığı için önemlidir. Fakat bunları mümkün olan en doğal şekilde tüketmelisiniz. Organlardaki iltihaplanmayı azaltır, zararlı toksinlerin vücuttan atılmasına ve vücudunuzun işleyişini en uygun hale getirmeye yardımcı olacaktır.


-------- Sponsorlu --------

Avokado

Karaciğer ve pankreasın barındırdığı toksin miktarının azaltılmasına yardımcı olan “glutatyon” bakımından oldukça zengindir. Avokado, tekli doymamış yağlar açısından zengindir. Bu sağlıklı yağlar arter duvarları için faydalıdır. Kötü kolesterolün (LDL), karaciğeriniz tarafından daha kolay metabolize olmasına katkı sağla.

Alternatif Tahıllar

Darı, kinoa ve karabuğday gibi lif, protein ve mineraller bakımından zengin gıdalar tüketilmelidir.

Enginar

Pankreas, karaciğer ve safra kesesi için enginar ideal gıdadır. Yağların kolaylıkla sindirilmesini teşvik eder ve iltihaplanmayı azaltır. Yağlı/tembel formundaki karaciğerin fonksiyonunu arttırır. Böylelikle, toksinlerin organlardan temizlenmesine katkı sağlar. Bağırsakların daha rahat hareket etmesini sağlar. Akşam öğününde, sirke, zeytinyağı ve limon suyu ile hazırlanan bir enginar yemeği tüketmeniz bağırsaklarınızın doğal olarak temizlenmesine katkı sağlar.

Papaya

Sindirimi iyileştirir. Kötü kolesterol (LDL) seviyesini azaltır, hücresel oksidasyon işlemini yavaşlatır ve karaciğer ve pankreas iltihabının azalmasına katkı sağlar.

Kimyon

Sindirim sisteminin çalışmasına yardımcı olur. Karaciğer fonksiyonunu arttırır ve iyileştirir. Diğer besinlerin asimilasyonunu teşvik eder. Abdominal gerginliği, gaz ve yanı sıra migren, baş ağrısını hafifletir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir