Burnumun İçinde Sivilce Çıktı Ne Yapmalıyım?

Burun içerisinde sivilce oldukça rahatsız edici, acıtıcı ve hassas bir durumdur. Temasa karşı çok titiz davranılması gereken bu bölgeye yanlış müdahalede bulunursanız iyileşmesini zorlaştırabilirsiniz.

Bu yazımızda Burun İçinde Çıkan sivilceler ile alakalı bilmeniz gerekenleri siz değerli Bilgi Doktoru okurlarıyla paylaştık.

Genel burun temizliğinin sağlanması ve bazı hayat tarzı farklılıkları yardımıyla bunları azaltabilir ve hatta tamamiyle önleyebilirsiniz.

Burnun İçinde Sivilce Çıkması

Akne ilaçlarının çok kullanılması folikülit isimli kıl köklerinin çevresinde meydana gelen enfeksiyona neden olabilir. Kullanılan ilaçlardan antibiyotikler burundaki zararlı bakterilerin artmasına yol açabilir. Çoğu zamanlarda, antibiyotiğin durdurulması enfeksiyonu geçirebilir. Günlük olarak bir çok defa yapacağınız temiz, ılık, nemli bir kompres faydalı olacaktır.

Sık burun çekme ya da fazla burundan üfleme burun açılışında bir bakteriyel enfeksiyona neden olabilir. Meydana gelen sivilcenin kabuğunun koparılması kanamalara yol açabilir ve durum biraz daha kötü hal alabilir. Basitrasin ya da Mupirosinin gibi reçetesiz elde edebileceğiniz topikal merhemler bu bulaşmaların çoğunu tedavi edecektir.
Kızarıklık ve şişmiş durumdaki akne, dermatit probleminin işareti olabilir. Dermatit belli bir madde ile temas neticesinde ortaya çıkan alerjik bir tepkidir. Kozmetiklerdeki kimyasallar ve çözücüler, parfüm, kauçuk ve lateks ürünleri alerjik tepkilere yol açabilir. Burnuna piercing taktıran bireylerde deri alerjileri meydana gelebilmektedir.


-------- Sponsorlu --------

Burun içerisinde normal olarak kıllar yer almaktadır. Bunların aşırı uzamaları veya burun içini gıdıklamaları sebebi ile eliniz bu kılları koparma amacıyla burnunuzun içerisine gidebilir. Burun içindeki kılların koparılmaları neticesinde, kıl köklerinin dışarıdan alınan hava nedeni ile burun içinde iltihaplanma ve sivilce oluşumu meydana gelebilir.

Burun İçindeki Kılların Kesilmesi veya Koparılması

En sık rastlanılan bu sebepten korunabilmek için burun kıllarını koparmayınız ve ya cımbız yardımıyla çekmekten uzak durunuz. Şayet almak istiyorsanız çekmeden makas yardımıyla kesmeye özen göstermelisiniz.

Ayrıca uzun veya kirli tırnaklar ile burun içerisinin kurcalanması veya kaşınması burun içerisinde sivilceye yol açabilir.

Burun içerisinde çıkan sivilcelerin sebepleri ve tedavisi ile ilgili bilgi ve tecrübelerinizi siz de değerli Bilgi Doktoru okurlarıyla paylaşabilirsiniz. Ayrıca bu konu ile alakalı sorularınız varsa cevaplamaktan memnuniyet duyarız. Sağlıklı günler geçirmeniz dileğiyle…

5 YORUM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir