Burnuma Estetik Yaptırmak İstiyorum

Burun Operasyonu dendiğinde akıllara birçok soru işareti gelmektedir. Bir çok insan ihtiyaç duymasına rağmen ameliyat sonrası bir takım kaygılarından kaynaklı operasyonu ertelemekte ya da iptal etmektedir.

 

Merak edilen başlıca problemleri siz değerli Bilgi Doktoru okurları için araştırdık.

 

Buruna eklenecek kemik nereden alınıyor?

Burun estetiği çok yapılan bi ameliyat olmasının yanı sıra operasyonun nasıl gerçekleştiği merak konusu olmuştur. Burun operasyonları kolay operasyonlar değildir, her hastaya göre ayrı bir proglamlama yapılmalıdır.

Her hastada en iyi sonucu elde edebilmek için değişik cerrahi programlar yapılır. Bunlar çok ufak ve lokal anestezi ile yapılacak cerrahi girişimlerden, gerek görülürse bedenin makul bölgelerinden kıkırdak veya kemik alınarak yapılan, burnun aşağı yukarı yeni baştan oluşturulmasına kadar gidebilen geniş bir yelpazededir.

 

Burun Ameliyatı sonrası Morluk ve şişlikleri en aza indirmek mümkün mü?

Çevremizde kesinlikle burun ameliyatı sonrası halini gördüğümüz birileri olmuştur.Burun ameliyatı sonrası kısa zamanda göz kapağında ve yüzde şişlikler ve morluklar eskiye nazaran daha az olmakla beraber yine de görülebilir. Bu şişlikler ilk iki gün artabilir yalnız 1 hafta içinde önemli oranda azalacaktır. Yüz bölgesinde ameliyat sonrası morluklar oluşmuşsa, iyileşme döneminin kısa sürmesi için hastalarımıza o süre zarfında güneşe çıkmamalarını öneriyoruz.

Anestezideki ilerlemeler sonucu, ameliyat öncesinde burna enjekte edilen, kanamayı azaltıcı özel sıvılarla uygulanan cerrahi yöntemle beraber morluk ve şişlikler oldukça azaltılmaktadır.

Burun ameliyatları her mevsim yapılabilir yalnız çok sıcak dönemlerde yapılan burun ameliyatları sonrası hasta bir süre alçı ve bandajla gezeceği için hasta konforunu olumsuz yönde etkileyebiliyor. Bunun operasyonları sonrası burnun son halini alması için 6 ay 1 yıl gibi bir süre geçmesi gerekiyor. Ancak operasyon sonrası bandajlar açıldıktan sonra kişi günlük hayatına devam edebilir.


-------- Sponsorlu --------

 

Burun Estetiğinde İz kalıyor mu?

Hiçbir operasyonun izsiz yapılması olası değildir.Estetik cerrahide operasyonları sonrasında “iz kalmıyor” denmesinin sebebi izlerin gizlenmesidir.

Meme ameliyatlarında uygulama meme altından açılarak, yüz germede kulak önü veya saç diplerinden girilerek yapıldığından iz yokmuş gibi görünür. Tüm cerrahi operasyonlarda erken dönemde kesiler kırmızı sert ve kabarık görünür. Zamana bağlı olarak iyileşme sürecinde izler yavaş yavaş azalır. Ancak anne karnında yapılan cerrahi müdahaleler sonra iz kalmamaktadır. Bu hayvan deneylerinde çok fazla kanıtlanmıştır.

Dünyada son yıllarda yara izleri ile bilimsel araştırmalar öne çıkmaktadır. Anne karnındaki amniyotik sıvının kendisi veya içindeki etkenlerin, yara iyileşmesinin sorunsuz sürmesinde veya iz olmamasında etkili etkenler olduğu düşünülmektedir. Bunlar erişkin yara iyileşmesine uygulanabilirse önümüzdeki senelerde çok daha az dikkat çeken ve belli olmayan yara izleri ile karşılaşabileceğiz.

 

Burun ve çene estetiğinin beraber yapılması gerekir mi ?

Burun operasyonu yaptıran kişilerin aklına şu soru gelmektedir Çene operasyonu yaptırmam da gerekir mi ? Burun ve çene yapısının birbiri ile uyumlu olması gerekir.

Çenesi geride bir hastada kemerli burun çok daha kötü görünürken, buruna estetik müdahale uygulandığında bu görüntü azaltılır. Bu tabloda bir de çene estetiği yapıldığında ciddi düzelme sağlanır, kişinin profil görüntüsü çok daha hoş olur. Alt çenenin iri olduğu durumlarda dişler de bazı durumlarda önde olabilir.

Öncesinde ortodontik diş tedavisi ile dişler düzeltilir ve büyük çene cerrahi müdahale ile normal hale getirilir. Böylece hem hoş bir görünüm elde edilir hem de dişlerin birbirine oturması sağlanarak işlevsellik kazandırılır.

 

Konu ile ilgili bilgi ve tecrübelerinizi değerli Bilgi Doktoru üyeleriyle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir