Biyonik Kulak Konuşturuyor

İşitme Engelli Çocuklar “Biyonik kulak” teknolojisi sayesinde konuşmaya başlıyor

Bilgi Doktoru – Ülkemizde binlerce işitme engelli çocuğun, ameliyatla takılan “biyonik kulak” sayesinde duyma engelini aşarak konuşmaya başladığı ifade edildi.

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fazıl Necdet Ardıç, yaptığı açıklamalarda, “biyonik kulak” ameliyatının işitme cihazlarının faydasını görmeyen işitme engelliler için tasarlanan bir teknoloji olduğunu ifade etti.

Dr. Ardıç, dünyada ortalama 25 senedir kullanılan bu teknolojinin Ülkemizde de başarı ile uygulandığını, cihazın değişik model ve renklerinin mevcut olduğunu aktardı.


-------- Sponsorlu --------

Türkiye’de pek çok merkezde onlarca hastaya takılan biyonik kulağın sonuçlarının oldukça iyi olduğunu dile getiren Dr. Ardıç, şu şekilde konuştu:

“Hastaların yaklaşık % 90’ı hayatlarından çok memnunlar. Çocukluğunda biyonik kulak takılmış üniversiteyi okuyan yada üniversite mezunu gençler bulunuyor. Artık işitme engelli cihaz kalmayacak kadar ilerleyecek bu tedavi tekniği. Şu anda Türkiye’de 25 sene önce takılan ve yaşamlarını sürdüren kişiler var. Genellikle 2 yaşında cihazı takıyoruz. Hemen hemen hepsi konuşmaya başladı. Çevremizde artık konuşarak dolaşan çocuklar oldu, bügün bunun mutluluğunu yaşıyoruz.” ”

Teknolojik uygulamaların öneminin altını çizen Ardıç, işitme engellilerin “biyonik kulakla” eğitim ve sosyal yaşama karıştığını duyma engeli çocukları olan ailelerin Ülkemizdeki hastanelere müracaat etmeleri gerektiğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir