Avrupa da Kuş Gribi Virüsü H5N8 Geri Döndü (Hollanda – Almanya)

Avrupa Komisyonu Hollanda da bulunan tavuk çiftliğinde kuş gribinin bulaşıcı bir çeşidinin meydana çıkması sonrasında acil alınacak tedbirleri değerlendirmek amacıyla bir araya gelecek.

Avrupa da Kuş Gribi Virüsü

Komisyon 17.11.2014 günü yapacağı acil değerlendirme toplantısında kuş gribi virüsünün yayılmasının nasıl engelleneceğini görüşecek.

Hollanda Devleti H5N8 isimli kuş gribi salgınının insanlara geçme ihtimalinin de bulunduğunu vurguladı.

Yetkililer Hekendorp bölgesinde bulunan 150 bin tavuğu itlaf etmeye başladı.

Hollanda Devletinin açıklamalarında “Kuş gribinin etkili bulaşıcı türü kuşların hayatı bakımından da çok riskli. Hastalık hayvanlardan insanlara da bulaşabiliyor” diye belirtti.

Kuş Gribi Virüsü Nasıl Bulaşıyor?

Hollanda Ekonomi Bakanlığı salgının insanlara hasta kuşlar ile yakın temas edilmesi durumunda bulaşabileceğini açıkladı.

Ülkede tavuk ile yumurta satışlarında 3 günlük yasak getirildi.

Reuters Haberine göre Avrupa Komisyonu Sözcüsü Ricardo Cardoso “Komisyon bu virüs ile ilgili tedbirleri alacaktır” dedi.

Hollanda da Kuş Gribi Salgını

Hekendorp köyündeki çiftlikte tavuk etinden çok yumurta üretildiği açıklandı. Çiftliğin ürünleri büyük oranda Hollanda’da satılırken, bir bölümü de Almanya’ya ihraç edilmekteydi.


-------- Sponsorlu --------

Avrupa’da geçmiş tarihte hiç görülmeyen H5N8 virüsü ilk olarak aybaşında Almanya’da bir çiftlikte rastlanmıştı.

Virüsün bu çeşidine insanlarda bugüne dek hiç rastlanılmadı. Fakat Güney Kore’de yaşanan salgına mani olmak amacıyla Güney Kore’de milyonlarca çiftlik hayvanı itlaf edilmişti.

Bu sırada İngiliz yetkililer de Yorkshire bölgesinde en az 1 vakaya rastlanıldığını açıklayarak kamu sağlığı riskinin “minimum seviyede” olduğunu aktardılar.

Bölgede itlaf işlemlerinin başladığı ve bir karantina bölgesi oluşturulduğu belirtildi.

Kuş Gribi Salgını ile Kaç Kişi Öldü

Dünya Sağlık Örgütü’nün istatistiklerine göre H5N1 kuş gribi salgınına 2003 ve Aralık 2013 arasında 648 kişide rastlanırken, 384 kişinin ölümüne sebebiyet verdi.

AVRUPADA KUŞ GRİBİ HABERİ VİDEO GÖRÜNTÜSÜ

Kuş Gribi Virüsünün yeniden hortlaması ile alakalı görüş ve tecrübelerinizi siz de değerli Bilgi Doktoru okurlarıyla paylaşabilirsiniz. Ayrıca bu konu ile alakalı sorularınız varsa cevaplamaktan memnuniyet duyarız. Sağlıklı günler geçirmeniz dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir