Ateş Üşüme Titreme Halsizlik

Kış mevsimi soğuklarının kendini göstermeye başladığı bu günlerde karşılaştığımız ateşlenme ve yüksek ateş durumları ile ilgili bilmeniz gerekenleri Bilgi Doktoru sitenizde sizler için cevapladık.

Ateşlenmelere, Soğuk Algınlığı ve Halsizliklerinize Uzman Tavsiyeleri

Son günlerde sıklıkla ufaktan büyüğe hemen hemen herkes ateşlenme, üşüme ve titreme nöbetleri ile karşılaşmaktadır. Bilhassa da çocuklarda ateşlenme ve üşüme şikayetleri daha çok başımıza gelir. Uzmanlar, ateş, üşüme ve titreme sebepleri, ateşlenme ve üşüme nedenleri nelerdir sizler için açıklayarak bu rahatsızlıklarla karşılaşılması halinde ne yapılması gerektiğine vurguladılar.

Ateşlenme, üşüme ve titreme sebepleri ekseri kış mevsiminde nezle ile soğuk algınlığı gibi hastalıklardan ötürü meydana gelmektedir.

Ayrıca gribal enfeksiyonlar da ateşlenme ve titreme nöbetlerine neden olur. Kışın karşılaşılan hastalıklardan biri de bademcik iltihabıdır ve bademcik iltihabı da ateş, üşüme ve titreme şikayetlerine neden olmaktadır.

gripten-korunma-yollari

NELER YAPILABİLİR?

–  Ateş meydana geldiğinde, eğer acil bir durum bulunmuyorsa dinlenmenizi ve ılık bir duş almanızı tavsiye ederim.

– Rahatsız edici bir durum aldığında oturulan odanın sıcaklığı düşürülmelidir.

–  İnce giyinmeye çalışın ve uyurken mümkün olduğu kadar kalın bişeyler örtmemeyi deneyin.

–  Bilhassa kumaşı doğal maddelerden olan örtü, giysiler terin buharlaşmasını çabuklaştırır ve serinlik verir.


-------- Sponsorlu --------

–  Bilek, alın, ense, kol, bacak ve benzeri uzuvlarınıza soğuk su ile kompres uygulayabilirsiniz. Bu işlem yapılırken aynı zamanda üşütmemeye de dikkat edilmelidir. Ateş düşene ve rahatlayana kadar kompres uygulamasını sürdürülmesi tavsiye edilir.

–  Yeterli düzeyde sıvı alımı da yapılmalıdır. Su ve C vitamini açısından zengin sıvılar, meyve suları tüketebilirsiniz.

–  Vücudunuzun bütünü ıslak bir çarşafla sarabilirsiniz. Ancak ortalama 15 dakikalık periyotlarda bu çarşafları değiştiriniz. Bu oldukça etkili bir yöntemdir fakat kararında uygulayınız. Aksi halde vücut ısısı aşırı derecede düşebilir.

 

sebzelerden-kur-yapimi

Bitkisel Açıdan Yapabileceğiniz Uygulamalar

Nane çayı, ekinezya, mürver çiçeği, zencefil, beyaz söğüt ağacı kabuğu gibi bitkileri tüketebilirsiniz. Fakat ateş 39,5 dereceyi aşarsa, şiddetli karın, baş ağrısı, bilinç kaybı, nefes darlığı yaşanırsa acilen doktora müracaat ediniz. Kalp, şeker rahatsızlığı olanlarda ve 72 saati aşan süre boyunca yüksek ateş sürerse kesinlikle hastaneye gidiniz.

 

Diğer Hususlar;

Ateşlenme ve titreme sebepleri arasında farenjit ile larenjit hastalıkları da yer alıyor.
Sinüzit ve orta kulak iltihabı da bu problemlerin başımıza gelmesinde rol oynayan bir başka hastalıklardır.

Ateş, üşüme ve titreme belirtileri yaşıyorsanız kesinlikle bir uzmana başvurmalı, uygun tedavi tekniklerine başlamalısınız. Evde beslenmeye dikkat ederek ve başta C vitamini olmak suretiyle bol vitamin içeren besinleri sıklıkla tüketmelisiniz.

sifali-bitkiler-resimleri

Kış aylarında karşılaşılan Ateş, Üşüme hastalanma belirtileri ile ilgili bilgi ve tecrübelerinizi siz de değerli Bilgi Doktoru okurlarıyla paylaşabilirsiniz. Ayrıca bu konu ile alakalı sorularınız varsa cevaplamaktan memnuniyet duyarız. Sağlıklı günler geçirmeniz dileğiyle…

29 YORUM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir