Dünya Çoçuk Hakları Günü ile ilgili Yazı kısa

Türkiye eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) Ateşböceği Gezici Öğrenim Birimi Sorumlusu Şerif Teymur, çocukları, kendi hakları konusu ile ilgili bilgilendirdiklerini belirterek, “TEGV olarak çocuklara kendi hakları ile ilgili bilgilendirmek ve bunu yaparken de eğlendirmek amacıyla çeşitli aktiviteler gerçekleştiriyoruz” diye ekledi.

20 Kasım 2014 Dünya Çocuk Hakları Günü

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü bundan dolayı açıklama yapan Teymur, “Türkiye’nin eğitim alanında faaliyet gösteren en yaygın sivil toplum kuruluşu olan Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’ne dikkat çekiyor.

Çocuk Hakları İle ilgili Slogan

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’nde;

– Her çocuğun eğitim hakkı vardır.

– Her çocuğun dinlenme, boş zaman değerlendirme, oynama, yaşına makul eğlence aktivitelerinde bulunma, kültürel ve sanatsal hayata özgür bir şekilde katılma hakkı bulunur.

– Her çocuğun sağlıklı ve elverişli ortamlarda hayata hakkı vardır.

– Çocuklar bedensel, zihinsel, ruhsal ve toplumsal oluşmasına zarar verecek nitelikte işlerde çalıştırılamaz.


-------- Sponsorlu --------

Yukarıdaki gibi başlıca sloganlar ile çocuk haklarına vurgu yaparak başta çocuklar olmak suretiyle bütün kamuoyunu çocukların sahip oldukları haklar konusu ile ilgili bilgilendirmeyi amaçlıyor. Daha iyi bir geleceğin yalnız haklarının farkında, bilgi sahibi, birikimli, özgüveni yüksek çocuklar yetiştirmekle mümkün olduğuna inanan TEGV, Ülkemizin dört bir köşesinde değişik koşullarda yaşayan bütün çocukların eşit eğitim imkânlarından yararlanması için faaliyetlerini sürdürüyor.

Çocuk Hakları Sözleşmesi

Erişkinlerden değişik özelliklere ve özel ihtiyaçlara sahip çocukların, büyüme ve gelişme süreçlerinde temel hak ve özgürlüklerinin korunmasının toplumun ciddi bir sorumluluğu bulunduğu bilinciyle hazırlanan Çocuk Hakları Sözleşmesi, 20 Kasım 1989 tarihinde Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilerek 193 ülke tarafından onaylanmıştır.

Çocuk hakları ve bu haklara ulaşamayan çocuklar ile ilgili farkındalık yaratmak amacıyla, 20 Kasım tarihi bütün Dünyada Çocuk Hakları Günü şeklinde kutlanmaktadır.

Bizde, çocuklara kendi hakları ile ilgili bilgilendirmek ve bunu yaparken de eğlendirmek amacıyla çeşitli aktiviteler gerçekleştiriyoruz” ifadelerini kullandı.

1 YORUM

  1. Pingback: 9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü ile ilgili yazı » Bilgi Doktoru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir