Peygamber Efendimiz (SAV)’in Kadir Gecesi Duası

“Bu gece yapılan ibadetler 1000 Yıllık İbadete Eşdeğer Olacak ve Tüm Günahlarınız Bağışlanacaktır..”

Denir ki; Kadir gecesi işlenen sevapların diğer günlere göre kıyasla çok daha fazla önemi vardır. Kadir gece yapabileceğiniz tüm ibadetler çok değerlidir. Sizler için kadir gecesine özel yapabileceğiniz ibadetler ve okuyabileceğiniz duaları bir araya getirmek istedik.

Kadir kelimesi Türk Dil Kurumuna göre güç, yücelik, şeref, hüküm gibi manalara gelir. İslami bilgilere kaynaklara göre ise Kur’an’ın indirildiği gece olarak bilinir.

Kadir gecesinin İslam dünyasında değeri büyüktür. Normalde kadir gecesi Ramazan ayı içerisinde belli olmayan bir gündür ancak Diyanet işleri başkanlığı tarafından günün belirli olması için sembolik olarak sabitlenmiştir.

Rivayete göre, kadir gecesini ibadet ve dualarla geçirirseniz yaptığınız ibadet 1000 yıllık ibadete eşdeğer olacaktır ve geçmiş tüm günahlarınız affolunacaktır. İslam dininin en önemli gecelerinden biri kabul edilir. Bu inancı taşıyan tüm okurlarımızın Kadir gecesinin mübarek olmasını dileriz.

Peygamber efendimiz Kadir gecesinin mutlaka camide cemaat ile geçirilmesini tavsiye etmiştir. Okuduğu dua ise şu şekildedir:
Allahümme inneke afüvvün kerîmün tuhibbül afve fa’fü anni.

Peygamberimizin okuduğu Kadir Gecesi duasının Türkçe anlamı şöyledir:

-Allah’ım sen affedicisin, affı seversin, beni affeyle.


-------- Sponsorlu --------

Kadir gecesi tespih çekmek ve bu tespihi çekerken okunacak duaların da önemi büyüktür. Kadir gecesinde bir Sübhanallah, bir Elhamdülillah, bir La ilahe illallah söylemek 700 bin tesbih, tahmid ve tehlilden kıymetlidir.

Laihahe illahül hakimül kerimü sübhane rabbis semavati sebği ve rabbi arşil azim. (Hz. Peygamber (S.A.V.) buyurdu: “Her kim bu duayı üç defa okursan sanki Kadir Gecesini idrak etmiş gibi sevaba nail olur.”.

Sübhanallahi velhamdülillahi vela ilahe illahu vallahu ekber vela havle vela kuvvete illa billahil aliyil azim.

Kadir gecesi 3 defa “La ilahe illallah” söyleyen müslümanın, birincisinde bütün günahları affedilir. İkincisinde ise Cehennemden kurtulur, üçüncüsünde Cennete girer. [Tefsir-i Mugni].

Bu gecede okunan ve dinlenen Kur’an da çok kıymetlidir. Tüm sevgi bağları ve inanç hisleri güçlendirilmelidir. Kılamadığınız namazları da bu gece nafile namazı kılarak telafi edebilirsiniz.

Süfyan-i Sevri: “Kadir gecesi dua ve istiğfar etmek namazdan sevimlidir. Kur”an okuyup sonra dua etmek daha güzeldir” demiştir (Tecrid-i Sarih Tercemesi, VI, 313).

Peygamber efendimizi hatırlamalı ve şefaati ümit edilip şuuru yenilenmelidir. Mutlaka benliğimizi düşünmeli nereden gelip nereye gittiğimiz hakkında derin düşüncelere dalmalıyız. Gönül bağı olan tüm insanlarla bir araya gelerek halleri hatırları sorulmalıdır. Aramızın bozuk olduğu tüm yakınlarımızla irtibat kurulup ilişkiler tazelenmeli, aradaki husumetler giderilmelidir..

Bu gece indirildiği bize bildirilen Kur’an-ı Kerim, kadir suresinde; ‘’Şüphesiz, biz onu (Kur’an’ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin! Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir. ” buyurarak Kur’an-ı Kerim’in bizleri bu gecede şereflendirdiğini ve bu gecenin Kur’an’ın nuruyla bin aydan daha hayırlı olduğunu söylemektedir.

Bu güzel duayı sevdiğiniz dostlarınıza yakınlarınıza da göndermeyi, onların da okumasına vesile olmayı unutmayınız, Geceniz Mübarek Olsun.. sağlıcakla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir