Aşırı Uçak Yolculuğu Yapanlar Atmosferik Radyasyon Tehlikesinde

Sık Uçak Yolculuğu Atmosferik Radyasyon sebebiyle Kısırlık Yapıyor…

Bilgi Doktoru – Kadın Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, sürekli uçak yolculuğu yapanlanların ve hosteslerin atmosferik radyasyona maruz kaldıkları için kısır olma ihtimallerinin fazla olduğunu ifade etti.

Taşdemir yaptığı açıklamalarda, yapılan araştırmaların, hayatın parçası olan bazı günlük alışkanlıkların aslında üreme sağlığınızı olumsuz etkileyebileceğini gösterdiğini, üreme sağlığına zarar verebilecek maddeler ve alışkanlıkların tespit edilmesinin kısırlıktan korunabilmenin önemli basamaklarından biri olduğunu söyledi. Taşdemir, birçok şeyin aslında kısırlığın nedeni olabileceğini açıklayarak, “Bunlardan uzak durarak sperm ve yumurta kalitenizi arttırabilirsiniz” dedi.

Taşdemir, kısırlığa neden olan ve herkes tarafından bilinen ürünlerin başında alkol, sigara, vücut geliştirici haplar, ilaçlar ve cep telefonu geldiğini vurgulayarak şunları aktardı: “Kadının içtiği alkol miktarı arttıkça çocuk sahibi olması zorlaşır. Alkol yumurtlamayı, yumurtanın fallop tüplerinde taşınmasını ve embriyonun rahme tutunmasını engelleyerek gebeliği engeller. Erkeklerde alkol sperm sayısı ve normal yapıdaki sperm oranı azalır. Hem anne hem de baba adayının gebelik elde edilmesi planlanan dönemden birkaç ay önce alkol almamaları gerekiyor. Sigara dumanı pek çok zararlı maddeyi içerir. Sigaranın üreme sağlığına verdiği zarar içilen sigara miktarı ve süresine bağlıdır. Günde 15 taneden çok sigara içen kişiler ve erken yaşta sigara içmeye başlayan kadınlarda üreme sağlığı daha fazla etkilenir. Sigara içen kadınların gebe kalabilmesi için geçen sürenin 1 seneden fazla olma ihtimali içmeyenlere göre 4 kat daha fazladır.


-------- Sponsorlu --------

Gebe kalabilme ihtimali içilen sigara miktarına bağlı olarak % 25-50 oranında azalabiliyor. Sigara içilmesi tüp bebek uygulamalarının başarısını da olumsuz şekilde etkileyebiliyor. Sigara içen kadınlarda dış gebelik daha yaygındır. Fazla miktarda sigara içen erkeklerde sperm kalitesi bozulur. Anormal yapıdaki spermlerin sayısı artar, sperm hareketliliği azalır, eşlerde düşük ve anomalili doğum yapma riski artar. Sigara kullanmayı bıraktıktan sonra 4 ay içinde sigaranın üreme sağlığında neden olduğu zararlı etkilerin birçoğu kaybolur. Kadınlarda bu ilaçlar adet düzensizliklerine, yumurtlama düzensizlikleri, adet kanamalarının kesilmesi ve kısırlığa yol açar. Erkeklerde testislerde atrofi (testislerin küçülmesi), sperm sayısının azalması, azospermi ve kısırlığa yol açar. Erkek ve kadınların bu ilaçları kullanmaktan kaçınmaları gerekiyor.”

Taşdemir, artık günlük yaşamın vazgeçilmezi olan cep telefonunun da kısırlığa yol açtığını belirterek, “Bu cihazlar bilhassa radyasyon yayan diğer cihazlar ile birlikte kullanıldıklarında üreme sağlığını olumsuz etkiler. Cep telefonlarını vücudunuza temas ettirmemeniz ve üreme organlarınıza yakın yerde taşımamanız gerekir” şeklinde konuştu.

“Atmosferik Radyasyon Kısırlık Sebebi”

Alkol, sigara, cep telefonu ve ilaçların haricinde hiç bilinmeyen bir neden olan uçakla sık seyahat etmenin kısırlığa sebep olabileceğine işaret eden Taşdemir, şu şekilde sözlerine devam etti: “Sık uçak yolculuğu yapan kişiler ve hostesler atmosferik radyasyona maruz kalıyorlar, bu kadınlarda yumurtlama düzensizlikleri, gebe kalmada zorluk ve düşükler görülebilir. Atmosferik radyasyon erkeklerde sperm sayısının ve normal yapıdaki sperm oranının azalmasına da yol açar.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir