Ağız ve Diş Temizliği (Hijyeni) Nasıl Yapılmalıdır?

Ağız ve diş sağlığının güvenliğini sağlamak, hastalık yapıcı bakterilerden korunmak için ağız hijyeni nasıl olmalı, ağız hijyenini sağlama teknikleri nelerdir ve ağız hijyeni için ne yapılmalıdır Bilgi Doktoru sitenizde tüm bunlara açıklık getirerek değerli okurlarımızla paylaştık.

Ağız hijyenini ve güvenliğini sağlamak bizim elimizde olması sebebiyle, doğru ağız ve diş akımı ile ilgili bilgilenmek ve bu bilgileri yaşama geçirmek sağlıklı dişlere ve ağız hijyenine sahip olmaya imkan sağlamaktadır.

Ağız hijyeni nasıl yapılabilir ve nelere dikkat etmek gerekir uzman hekimlerimiz ağız hijyenine özen göstermek isteyen okurlarımız için paylaştılar. İşte ağız hijyeni ile ilgili bilinmesi gereken hususlar.

 

Ağız Temizliği Yapılmazsa

Diş çürüğü, diş eti hastalıkları, ağız kokusu ve yaraları gibi çoğu mütenevvi problemlerden kurtulmak için düzenli şekilde ağız ile diş bakımı yapılmalı, ağız temizliğimize dikkat etmek gerekir. İç organlarımıza kadar etkileyen ağız hijyeni son derece yaşamımızda ciddi bir etkiye sahiptir.

Ağız hijyenine dikkat edilerek yeterli bakım yapıldığı taktirde, hastalık yapıcı tüm bakterilerin bizlerden uzak kalmasını sağlayacağız.


-------- Sponsorlu --------

Ağız hijyenimizi korumakta önemli konuların başında dişlerimizi fırçalamak ve bunun içerisinde doğru diş fırçası ile macunu kullanmak gerekmektedir. İdeal bir diş fırçası 0,2 milimetre ebatlarında, 10,3 milimetre boyunda, uçları yuvarlatılmış sentetik kıllı ve düz saplı olanlarıdır.

– Gün içinde en az iki defa dişlerimizi fırçalamak gerekmektedir. Diş fırçasının ulaşamadığı kısımlarda ise diş ipi kullanılması gerekir.

Çocuklar için de ince çaplı ve daha kısa kıllı fırçaları olanlar kullanmalı, el yeteneği zayıf olan çocuklar veya özürlüler için de elektronik diş fırçaları en uygundur.

Ağız Hijyeni İçin Diş Macunu ve Fırçasının Kullanımı

Ağız hijyenimiz için diş macunu diş fırçasına fasulye tanesi büyüklüğünden çok kullanılmamalıdır. Diş fırçasının üzerine diş macununu bıraktığınız zaman kesinlikle diş fırçası kuru olması gereklidir. Diş macunu bitti zaman diğer markanın diş macunu alınarak kullanılırsa, bütün diş macunlarının yararlarından faydalanılmış olmaktadır.

Ağız ve Diş Hijyeni ile ilgili bilgi ve tecrübelerinizi siz de değerli Bilgi Doktoru okurlarıyla paylaşabilirsiniz. Ayrıca bu konu ile alakalı sorularınız varsa cevaplamaktan memnuniyet duyarız. Sağlıklı günler geçirmeniz dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir