Mite Temizliği

Yatağınızda Milyonlarca Mite Yaşıyor Olabilir. Peki Temizliği Nasıl Yapılır? Oluşması Nasıl Önlenir?

Yapılan araştırmalarda bir yatakta yaklaşık olarak 10 milyon civarında mite yaşıyor.

Bilhassa ılık ve nemli ortamları seven ‘mite’ler sağlık açısından tehdit oluşturabiliyor. Aslında zararsız olan bu hareşelerin yaydığı kokular ve vücut sıvıları astım, saman nezlesi ve soğuk algınlığına yol açabliyor.

Dışarı çıkarken camları kapattığımızda nem odada kalıyor ve ‘mite’lerin üremesi için ideal ortam oluşuyor. Yaklaşık bir yatakta 10 milyon civarında ‘mite’ bulunduğunu söyleyen uzmanlar, ‘mite’lerden korunmanın yöntemlerini anlattı.

evde-mite-toz-akariOdalarınızı düzenli olarak havalandırın


-------- Sponsorlu --------

Mite Temizliği için yapılacak şey aslında oldukça basit. Evin düzenli olarak havalandırılması gerektiğini ve yastık, yorgan ve nevresimlerin yüksek sıcaklıklarda yıkanmasının ‘mite’leri öldüreceğini dile getiren uzmanlar, düzenli temizlik yapılmadığında astım, alerji, nezle, soğuk algınlığı ve saman nezlesi gibi hastalıkların ortaya çıkabileceği konusu ile ilgili uyardı.

MİTE NEDİR?

Mite diğer bir adıyla ev tozu akarları olarak bilinir. Çıplak gözle görülemeyen, yaklaşık 0,3 mm büyüklüğündeki mikroskopik canlılara denir. Besin kaynağı olarak insanların deri döküntüleri, dökülmüş kıl, saç ve küfleri kullanırlar. 1 gram deri parçası 1 milyon mite’ın beslenmesi için yeterlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir