Klima Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir

Klima Seçiminde ve Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Klimalar, özellikle yaz mevsiminde evimizin en önemli ihtiyaçları arasındadır. Peki alırken öncelikle nelere dikkat etmeliyiz?

Oda klimaları ve merkezi klima sistemleri olmak suretiyle 2 çeşit klima bulunur. Aslında bütün klimaların çalışma prensibi aynıdır. Ortamdaki sıcak havayı soğuk hava ile sirküle etmek. Klimanızı seçerken evin büyüklüğü, iklimi ve ısıtma sistemi size yardımcı olacaktır. Klimaların soğutma kapasitesi BTU olarak tanınır. Yüksek BTU birimine sahip olan bir klima ayrıca yüksek güce de sahiptir.

Klima seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar

– Klima alırken markasına ve kalitesine kesinlikle bakmalıyız. Bilhassa markalara göre satış sonrası destek ve bakım konuları farklılık gösterebiliyor.

– Klimanın taktırılacağı ortamın şartları göz önünde bulundurularak klimanın yeri iyi ayarlanmalıdır.

– Klimanın büyüklüğünün ortam ile uyumlu olmasına dikkat etmeliyiz.

– Az enerjiyle yüksek verim sağlayan A sınıfı klimaları tercih edin.


-------- Sponsorlu --------

– Senede 1 defa yapılması gereken klima bakımı kesinlikle ihmal edilmemeli.

Notlar;

– Isıyı sık sık değiştirmeyin. Termostatı istediğiniz ısıdan daha düşük bir ısıya ayarlayıp sonradan yükseltirseniz bu daha az enerji harcayacağınız anlamına gelmez. Tam tersi daha fazla elektrik faturası ödemenize yol açar.

– Programlanabilir bir termostat seçin. Böylece günlük ihtiyaçlarınızı kaydedebilir, sürekli ısı değişimi yapmak zorunda kalmazsınız.

Kullanımında Dikkat Etmemiz Gerekenler

– Klimanızı çok sık açıp kapatmayın. Eğer klimanızı kapatıyorsanız 5 dakika içerisinde asla bir daha açmayın. Bu süreyi beklemezseniz kompresörü bozabilirsiniz.

– Klimanızın ömrünün uzun olmasını istiyorsanız fanın önüne ısı devir daimini önleyecek herhangi bir materyal bırakmayın.

– Eğer bir klima ile evinizin çoğu odasını soğutuyorsanız bu durumda klimanın yanına bir vantilatör koyarak serin havanın daha kolay dolaşmasını sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir