Adet Sancıları Kalp Krizi Kadar Can Yakıyormuş

Biraz Farkındalık..

Doğum ve adet sancıları kadınların hayatını zorlaştırır. Fakat, bunun önemi hala anlaşılamadı ve sancılar başkaları tarafından azımsanıyor. Kadın nüfusunun %20’sinin her ay adet sancıları nedeniyle hastaneye kaldırıldığı bilim insanları tarafından açıklanmış bir oran. Bu ağrıyı çekmeyen erkek nüfusunun, kadınları anlamaması ise kaçınılmaz!

Buna rağmen, kalp krizi yüksek risk grubunda olan erkeklerin farkındalığı oldukça yüksektir. Son zamanlarda yürütülen çalışmaların neticesinde kalp krizi ağrısının ve adet sancısının eşdeğer olduğu kanıtlandı.


-------- Sponsorlu --------

Sancısı nedeniyle hastaneye müracaat eden kadınlar acil müdahale kapısının önünde de uzun bir süre bekletiliyor. Ağrı, kadınlar için rutin haline gelmiş bile, bu çekilen ağrıların giderek kolaylaştığı veya geçtiğini ifade etmiyor. Bu konuda farkındalığın artması şart! Ağrı kesici kullanıp ağrıları geçirmeye çalışan kadınların ağrı eşiğinin yükseldiği ve bunun da daha ciddi sağlık sorunlarına yol açtığı söyleniyor.

Bu sorunun farkındalığının arttırılması için yapmanız gereken ilk şey ağrıyla kıvranan ve yaşayan kadınlara kulak verip, ihtiyaç duydukları şeyleri yapmanız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir