10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü

Dünya Ruh Sağlığı Gününü Etkin, Faydalı ve Bilinçli Bir Şekilde Geçirmeye gayret etmeliyiz. Her yıl 10 Ekim günü “Ruh Sağlığı Günü” olarak kutlanmaktadır. Bu özel günde; halkın ruh sağlığı ve hastalıkları konusunda aydınlatılmasına dikkat çekmek, ruh sağlığı hastalıkları konusunda sıkıntı yaşayan kişilerin ve yakınlarının seslerini duyurmak amacıyla oluşturulmuştur.

Sağlık sadece Hastalık ve Sakatlığın olmayışı değil; Bedence, Ruhça ve Sosyal yönden İyilik Halidir….

Hayatımızı tam ve anlamlı yaşayabilmek için Zihin, Beden ve Ruhumuzun dengeli olması gerekiyor. Günlük hayatta hız, acele, işler, güçler, stres
derken dengeyi kaçırmamız çok kolay oluyor. En azından bir gün de olsa yaşam kalitemizi çok etkileyen ruhumuzu dinlendirmek, ruhumuzun farkına varmak için bu şansı değerlendirelim.


-------- Sponsorlu --------

Ruh sağlığı üzerindeki risk faktörlerinin ortadan kaldırılması ve ruh sağlığı tedavisi alması gereken bireylerin bu hizmetleri tam ve istendik şekilde alması önemli bir husustur.

Maneviyattan uzaklaşmak, işsizlik ve ekonomik kriz ile boğuşan dünyanın ruh sağlığı giderek bozulmaktadır. Gündelik sıkıntılar insanın ruh halini olumsuz etkileyebilmektedir. Bir insanın ruh sağlığı yaşa, cinsiyete, sosyoekonomik düzeye, yaşanılan çevreye ve koşulların kişiye sağladığı zorluklara ve kolaylıklara göre değişip bozulabilen bir durumdur. Bireysel sorunların yanında ailevi ya da toplumsal sıkıntılar da ruhsal sağlığı etkileyen faktörlerdendir.

Hastaya ve ailesine yönelik bilinçlendirme çalışmaları yapmak hastanın yaşam kalitesini yükseltmek açısından önemlidir. Bu amaçla ruhsal bozukluğu olan hastalara psikososyal destek hizmetlerinin verilmesi amacıyla Toplum Ve Ruh Sağlığı Merkezleri kurulmuştur.

Dünya Ruh Sağlığı Günü’müz kutlu olsun.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir