Göz Sağlığını Korumak için Nelere Dikkat Edilmelidir

Göz sağlığımız hakkında aşağıda açıklayacağımız hususlara dikkat etmemizde yarar var.

Gözümüz vücudumuzun en titiz ve en önemli organlarından biri tanesidir. Peki gözümüz ile ilgili bu önemli bilgiyi biliyor musunuz? İşte göz sağlığımız için gerçekten önemli yere sahip olan 10 Maddelik sorular ve yanıtları:

Başkasının Gözyaşını Silmek Zararlı mı?

Başkasının göz yaşlarını elimizle silmek sağlığa zararlı mıdır? Saatlerce bilgisayarda oyun oynamak hangi rahatsızlıklara davetiye çıkartıyor? Gözümüze yabancı bir cisim kaçarsa yapılması gerekenler nelerdir? İşte göz sağlığını korumanın yöntemlerinden bir kaç ipucunu maddeler halinde sizlere sıraladık…

1- Başka birinin gözyaşlarını silmek, şayet o kişinin gözünde mikrop bulunuyorsa size bulaşmasına yol açabilir.

2- Bebeğinizi hiçbir şikâyeti olmasa dahi ilk 1 yaşında muayene ettirin. Çünkü bu muayene bebeği göz tembelliğinden koruyacaktır.

3- Çok uzun saatler bilgisayar oyunları oynamak gözde kirpik dibi iltihabı, alerji ve kuruluk meydana getirebilir. Ayrıca uzak görme eksikliği oluşmasına zemin hazırlayabilir.

4- Gözünüzde sulanma, kaşıntı, ağrı, okurken zorluk çekme, yazıların birbirine karışması, göz ve baş ağrıları olması, başı eğik tutarak okuma, kısık gözle bakma, odaklanma sorunları göz hastalıklarının belirtileridir.


-------- Sponsorlu --------

5- Çalışma ortamınızda soft tonlarında sarı aydınlatmaları kullanmaya özen gösterin. Şeker hastasıysanız ve sporcuysanız göz dibi muayenesini mutlaka yaptırın.

6- Makyaj malzemelerini arkadaşlarınızla veya ailenizle ortak kullanmayın. Göz nezlesi olarak bilinen konjonktivit göz farı, göz kalemi ve rimel gibi başkalarının makyaj malzemeleri vasıtasıyla geçebilir.

7- Bilhassa renkli gözlü kişiler güneş ışığına daha titiz olurlar. Renkli gözlü kişilerde kızarıklık görülme oranı koyu renkli gözlü kişilere göre daha çoktur. Bu nedenle renkli gözlü kişilerde güneş gözlüğü kullanımı daha gereklidir.

8- Aşırı güneş ışınlarına maruz kalmak zaman içinde lensimizde koyulaşmaya, katarakta ve görme noktasında hassaslığa neden olur.

9- Güneş ışınlarının dik geldiği zamanlarda güneş gözlüğü kullanmalıyız.

10- Bilgisayar başında çalışanlarda alerji, kuruluk, kirpik dibi iltihabı görülme olasılıkları artar. Aralıklı dinlenmeler ve göz kırpmak gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir