Zencefil Suyu Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir?

Zencefil Suyu Tarifi – Zencefil Suyunun Faydaları

Zencefil tropikal iklimlerde yetişen kalın ve yumuşak kök saplı bir bitkidir. Tazesi, kurusu ve tozu olmak üzere bir çok çeşidi bulunur. Kışın çayı popüler olduğu kadar yaz aylarında da buz gibi zencefil suyu yapımı oldukça popülerdir.

Antik çağlardan bu zamana kadar çeşitli amaçlarla kullanılan zencefilin faydaları saymakla bitmez. Zencefil suyunun vücuda enerji vermesinin yanında metabolizmayı hızlandırıcı etkisi de var. Bu sayede zencefil suyu özellikle zayıflamak isteyenlerin tam aradığı bitkidir. Zencefilden elde edilen zencefil suyu ile güne başlamanın faydaları ise oldukça fazladır.

Zencefil Suyunun Faydaları Nelerdir?

Sinir sistemini güçlendirir. Zencefil içerisinde bulundurduğu antioksidan maddeler sayesinde iltihap sökücü özelliğe sahiptir. Düzenli olarak tüketildiğinde hastalıklara karşı koruyucu özelliği vardır.

Mide sorunlarına iyi gelir. Sindirim enzimlerinin iyi çalışmasını sağlayarak midede rahatlamaya yardımcı olur. Ayrıca kabızlık ve şişkinlik gibi sorunları giderir.

Kas ve eklemlerde oluşan ağrıların giderilmesinde yardımcıdır. Zencefil suyu ile ilgili yapılan araştırmalra bakıldığında kas ağrılarını %25 oranında azalttığı görülmüştür. Özellikle sabah aç karnına tüketilen zencefil suyu daha faydalı olacaktır.


-------- Sponsorlu --------

Regl ağrılarını hafifletir. Yalnızca eklem ve kas ağrıları değil kadınlarda adet sancılarını da azaltıcı etkisi vardır. Kadınlar üzerinde yapılan bir deneyde regl döneminde 150 kadına zencefil suyu verilmiştir. Sonucunda neredeyse hepsinin ağrılarının hafiflediği gözlemlenmiştir.

Yağ yakıcı özelliği vardır. Zencefil suyu özellikle bel ve karın bölgesinde ki yağların yakılmasında oldukça etkilidir. Düzenli olarak tüketerek bu faydasından yararlanabilirsiniz. Fakat günlük olarak aldığınız kalori miktarının yaktığınızdan daha az olmasına dikkat etmelisiniz.

Aç karnına zencefil suyu tüketimi en sağlıklısı. Yapılan araştırmalara göre sabahları aç karnına zencefil suyu tüketildiğinde daha fazla kalori yakıldığı gözlemlenmiştir.

Zencefil Suyu Nasıl Yapılır?

Malzemeler:

* 5 yemek kaşığı rendelenmiş taze zencefil

* 6 su bardağı su

* 2 adet limon suyu

Zencefil Suyu Hazırlanışı: İlk olarak suyu bir tencereye alıp kaynatın. Kaynamaya başladığı zaman rendelenmiş zencefilleri içine ekleyin ve 1-2 dakika daha kaynatın. Ocağın altını kapattıktan sonra yaklaşık 10 dakika dinlendirin. Ardından süzün ve içerisine limon suyunu ilave edin.

Günde 2 defa sabah ve akşam aç karnına zencefil suyu tüketmenizi tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir