Pirinç Sirkesi Nedir, Faydaları Nelerdir?

Pirinç Sirkesi Nedir?

Pirinç Sirkesi özellikle Japonya, Çin ve Vietnam gibi uzak doğu ülkelerinde yemeklerde ve temizlikte kullanılan bir çeşit sirke türüdür. Yemeklerde ve temizlikte kullanımının yanı sıra pirinç sirkesi sağlık açısından da bir çok faydası bulunur.

Türk mutfağında sıklıkla tükettiğimiz elma ve üzüm sirkelerine göre pirinç sirkesinin daha tatlı ve hafif bir tadı vardır. Yemeklere verdiği lezzetin dışında özellikle cilt sağlığı açısından bir çok faydası bulunur. Ayrıca pirinç sirkesinin gümüşleri parlatıcı etkisi de vardır.

Pirinç Sirkesi Faydaları Nelerdir?

Pirinç sirkesinin en önemli faydası ciltte ki lekeleri giderici özelliği olmasıdır. Deride ki ve deri altında ki lekeleri giderir. Cildin rengini açar ve beyazlatıcı etki gösterir.

Pirinç sirkesi doğal bir tonik görevindedir. Ciltte ki gözenekleri kapatır ve cildin sıklaşmasına yardımcı olur.

Cilt hücrelerini yenileyici özelliği vardır. Bu sayede yaşlanmayı geciktirir.

Özellikle yaz aylarında oluşan güneş lekelerini giderir. Düzenli olarak lekeli bölgelere 2 ay boyunca bir pamuk yardımıyla uygulandığında lekeleri giderdiği görülmüştür.

Doğumda oluşan lekeleri giderir.

Pirinç sirkesinin yağ yakıcı özelliği vardır. Yağ yakmak ve zayıflamak isteyenler diyet listelerine mutlaka pirinç sirkesini eklemeleri tavsiye edilir.

Pirinç sirkesinin parlatıcı özelliği vardır. Gümüşleri parlatmada kullanılır. Ayrıca bulaşık makinelerinde doğal parlatıcı olarak da kullanılmaktadır. Dilerseniz bulaşık makinesinin iç kısmına direk olarak dökerek dilerseniz de parlatıcı bölmesine dökerek faydalanabilirsiniz.


-------- Sponsorlu --------

Parlatma özelliğini evinizde camları silerken de kullanabilirsiniz. Hem camları daha iyi temizleyecek hem de parlaklık verecektir.

Pirinç sirkesinin mikrop kırıcı özelliği vardır. Bu sayede ev temizliğinde güvenle kullanabilirsiniz. Temizlik yaptığınız suyun içerisinde koyacağınız 1 çay bardağı pirinç sirkesi sayesinde mikropların kırılmasını sağlayabilirsiniz.

Pirinç Sirkesi Nasıl Yapılır?

Malzemeler:

* 1 çay bardağı beyaz pirinç

* 2 tane nohut

* 1 litre su

* 1 tane cam kavanoz

Ev Yapımı Pirinç Sirkesi Tarifi

İlk olarak pirinçler ayıklanarak yıkanır. Suyun içerisinde 3 gün bekletilir. 3 gün bekleyen pirinçler süzülerek cam bir kavanozun içine alınır. Üzerine 1 litre önceden kaynatılıp soğutulmuş su eklenir.

Ardından 2 tane nohutta ilave edilir.  Kavanozun kapağı bir bez ile kapatılır. Bu sayede sirke biraz hava almış olacaktır. Hazırladığınız karışımı 15 gün boyunca karanlık ve serin bir ortamda bekletin. Ardından süzün. Sirkeniz hazır olacaktır.

Özellikle cilt için kullanıldığında problemli bölgelere bir pamuk yardımıyla sürebilirsiniz. Düzenli kullanımından ciltte ki problemleri giderdiği görülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir