Bektaşi Üzümü – Frenk Üzümü

Bektaşi üzümü aynı zamanda Frenk üzümü ve amla olarak da bilinen minik minik sarımsı- yeşil veya kırmızımsı renkte şeffaf üzümlerdir. Dış yüzeyi tüylü ve kabukludur. Bektaşi üzümü çok fazla zahmet gerektirmeden fazlasıyla meyve veren bakımı kolay bir meyvedir. Meyveden elde edilen yağın özellikle saç için bir çok faydası bulunur.

Bektaşi Üzümü – Frenk Üzümü Faydaları Nelerdir?

Bektaşi üzümü içerisinde bol miktarda A, B, C ve E vitaminleri barındırır. Aynı zamanda demir, bakır, fosfor, potasyum ve manganez bakımından da oldukça zengin bir meyvedir.

Bektaşi üzümünün bağırsakları çalıştırıcı kabızlığı giderici mushil etkisi vardır. Bağırsakta ki dışkıyı yumuşatır ve kabızlığı giderir. Ayrıca idrar söktürücü ve safra kesesini temizleyici etkisi de vardır.

Frenk üzümünün vücutta kalsiyum emilimini artırma  özelliği vardır. Bu sayede tükettiğiniz kalsiyumun vücuda daha faydalı olmasını sağlar. Kalsiyum emiliminin artırması kemikler ve dişleri güçlendirir.


-------- Sponsorlu --------

Kadın sağlığı açısından da faydalı olan bu meyve; adet kanamalarını ve uzayan menopoz kanamalarını düzenler.

Frenk üzümünün yüksek tansiyonu düşürücü özelliği vardır.

Olgunlaşmış olan frenk üzümleri vücuttaki şişliğin atılmasına yardımcı olur.

Kanda ki toksinleri temizleyici özelliği vardır. Bu sayede kolesterolü düşürür. Kalp ve damar sağlığı açısından faydalıdır.

Bektaşi üzümü karaciğer ve böbreklerin iyi çalışmasına yardımcı olarak vücuttaki kanın daha sağlıklı olmasını sağlar.

Sarılık olan hastaların bektaşi üzümü tüketmesi tavsiye edilir.

Görme gücünü artırıcı özelliği vardır. Katarakt, göz tansiyonu ve miyop gibi bir çok göz rahatsızlığına karşı şifalıdır.

Bektaşi – Frenk Üzümü Nasıl Kullanılır?

Frenk üzümünü direkt olarak meyvelerini tüketerek faydalarından yararlanabilirsiniz. Yapraklarını kaynatarak çay olarak tüketebilirsiniz. Ayrıca bu meyvede elde edilen yağın saç için bir çok faydası bulunmaktadır. Aktarlarda amla yağı veya bektaşi üzümü yağı olarak bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir