Zencefil Murabbası (Marmelat) ve Reçeli

Zencefil Mermelatının faydaları ve nasıl yapıldığı ile ilgili bilmeniz gerekenleri Bilgi Doktoru sitenizde sizler için paylaştık.

Zencefil Murabbası (Marmelat) Yapılışı;

Taze zencefil kökü kabuğu soyulup, rendelenir, şeker ve balla kaynatılır. Eğer çok acı olması istenmiyorsa zencefil rendesine bir o kadar elma rendesi de katılır.

Ayrıca balla kaynatılırsa daha sıcaklık verir, Marmelat yoğunlaşınca ateşten alıp soğutulur. Kavanozda durur ve soğuklarda bir kaşık alarak vücudun ısınması sağlanır.

Zencefil tozu kullanılacaksa; Zencefil tozu iki misli balla karıştırılır ve bu karışım gerektiğinde kullanılır.

Dipnot: Çok soğuk havada kalınacağı zaman önce el ve ayaklar çörek otu yağı gibi sıcak nitelikteki yağlarla ovalanmalıdır.


-------- Sponsorlu --------

ZENCEFİL REÇELİ YAPILIŞI

4 su bardağı toz şeker
2 su bardağı su
1 adet limon
400 gram kadar taze zencefil

Zencefil Reçelinin Hazırlanışı;

Taze zencefilleri soyduktan sonra küp şeklinde doğrayın. Bir miktar kaynattıktan sonra suyunu ekleyin.

Üstüne 2 bardak su koyarak 20 dk kadar pişirin. Biraz pişince şekerini ekleyerek kıvamı koyulaşana dek kaynatın. Limonunu sıkarak 5 dakika daha kaynatın ve ardından kavanoza dökerek ağzını kapatın. Acı bir tat olacaktır ancak çok şifalı ve faydalı olması sebebiyle denemenizi şiddetle öneririm.

Zencefil Marmelatı  ile ilgili görüş ve önerilerinizi siz de değerli Bilgi Doktoru okurlarıyla paylaşabilirsiniz. Ayrıca bu konu ile alakalı sorularınız varsa cevaplamaktan memnuniyet duyarız. Sağlıklı günler geçirmeniz dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir