Trabzon Çal Mağarası Astım ve Sinüzit İçin Faydalı

Trabzon’da bulunan ÇAL MAĞARASI astım hastaları için şifa kaynağı oldu. Şuanda belirli bir bölümü kullanılabilen mağaranın yakın bir zaman içinde her yerinin kullanıma açılması planlanıyor.

Astım Hastalarına ÇAL MAĞARASI önerisi

Dünyada en uzun 2. mağarası olarak bilinen, rahat bir hava hareketi bulunduğu için astım ve sinüzit hastalığı olanlara çok iyi geldiği açıklanan Çal Mağarası, içinde sarkıt ve dikitlerden oluşan görkemli doğal biçimleri, deresi, şelaleleri ve göletleri ile resmen yer altındaki gizli bir cennet gibi…

Sinüzit İçin Çal Mağarası

Mağaranın içerisinde yer altı nehrinin taşıdığı su mevsimsel olarak değişiklik göstermektedir. Yağışlı günlerde mağaranın içerisindeki suyun derinliği 50 santimetreye kadar yükselirken, yaz döneminde bu seviye 25-30 santime kadar düşmektedir.


-------- Sponsorlu --------

Trabzon’daki Çal Mağarası, içerisindeki sarkıt ve dikitlerden meydana gelen görkemli doğal biçimleri, bazı zamanlar 1,5 metre derinliğe kadar olan deresi, şelaleleri ve göletleri ile tüm aylarda turistlerin beğenisini alıyor.

Trabzonda Düzköy ilçesinin Çal beldesinde, deniz seviyesinden 1050 metre yükseklikte yer alan, etrafındaki doğal hoşlukların yanı sıra içindeki sarkıt ve dikitleri ile gözleri alan Çal Mağarası, İl Özel İdaresi’nce ahşap yürüyüş yolu ve ışıklandırma yapılarak 2003’te turizme açılmıştı.

Mağaranın Şuanki Hali

Çal Mağarası 2000 yılında Trabzon İl Özel İdaresince çeşitli düzenlemelerin yapılmasının ardından turizme açılmıştır. 2003 senesinde halkın ziyaretine açık hale bir duruma gelmiiştir.

1 YORUM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir