Bu 6 Yiyecek Tekrar Isıtıldığında Zehirleyebiliyor

Bu yemekleri asla ısıtıp tekrar yemeyin!

Çoğunlukla bazı yemekleri tekrar ısıtıp yeriz. Fakat bazıları tekrar tekrar ısıtıldıktan sonra toksin yayar. Bu nedenle, bu besinleri salata ya da soğuk yemeklerle tüketmek daha mantıklı.

Sağlıklı bir beslenme düzeni için hangi malzemelerin kullanıldığı, pişirilme yöntemi, nasıl ve ne kadar süre saklandığı da bilinmelidir.

Tekrar ısıtmamanız gereken yemekler…

1- TAVUK

Tavuk, buzdolabında en çok saklanan besindir. Çabuk bozulmaması ve ısıtıldığında tadını koruması nedeniyle tercih edilir. Fakat tavuk ya taze pişmiş ya da soğuk olarak tüketilmelidir.

Tavuğu tekrar ısıtmak, protein bileşiminin değişmesine neden olacağından sindirimin düzgün işlememesine neden olmaktadır.

2- MANTAR

Tekrar ısıtıldığı zaman besin değerini kaybeder. Sindirim problemlerine neden olacağından tek seferde tüketilmesi önerilir.

3- YUMURTA


-------- Sponsorlu --------

Yumurta da tekrar ısıtıldığı zaman protein yapısı değişir. İçerdiği su miktarı azalır. Bu tarz bir zehirlenme nadir görünse de yumurtalı yemekler veya sosları tüketirken dikkatli olmalısınız.

4- KEREVİZ

Çorbanızın içerisinde kereviz varsa, vücudunuza zarar verebilir. Bu nedenle tekrar ısıtmaktan kaçınmalısınız. Kerevizde, tekrar ısıtıldığı zaman nitrite dönüşen nitrat bulunur. Bu nedenle, çorbayı tekrar ısıttığınız zaman içindeki kerevizi çıkarmanız gerekir.

5- PANCAR

Pancar, tekrar ısıtıldığı zaman nitrite dönüşen nitrat içerir. Eğer sağlık sorunu yaşamak istemiyorsanız; tekrar ısıtmamalısınız.

Pancardan maksimum fayda alabilmenin yolu salatalarda ya da smoothie içerisinde kullanmak.

6- ISPANAK

Ispanağı kesinlikle bir defada tüketmelisiniz. Ispanak, tekrar ısıtıldığı zaman nitrite dönüşen nitrat içerir. Bebeğiniz varsa ıspanak yedirirken dikkat etmelisiniz. Bebekler, 5 mg nitrit aldıklarında dahi zehirlenebilir.
Marul, lahana , roka benzeri çiğ tüketilen diğer yeşillikler için de aynı şey geçerli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir