Susam ile Dişleriniz Bembeyaz Olacak


-------- Sponsorlu --------

Susamla dişlerinizi bem beyaz yapın

Önce susamın yararlarına bakalım daha sonra susam ile nasıl diş beyazlatılır anlatacağız. Asya topraklarında yetiştirilen susam tohum olarak kullanılır. Aynı zamanda susamdan hem yağ hem de baharat elde edilir. Susamın dış kabuğu hayvan yeminde kullanılır. Tıpta susamın yağı çözücü olduğundan ilaç üretiminde kullanılır. Özellikle saç, kirpik, kaş ve cilt bakımında kullanılır. Susam operasyon gördüğünde içeriğindeki asit oranı artığından mide rahatsızlığı olanlar için tüketilmesi önerilmez. Ancak tahin olarak kullanılabilir. Uzmanlar gelişim çağındaki ve hamile bayanların susam oranı çok olan tahin ve yoğurt karışımının düzenli olarak yemelerini nasihat eder.


-------- Sponsorlu --------

SUSAMIN FAYDALARI

– Kapsadığı doymamış yağlar damarları arındırarak kötü kolesterol seviyesini düşürür. Bu sayede kalbe giden damarların daha sıhhatli olmasını sağlar. Atardamar hastalığına tutulma ve felç geçirme tehlikesini eksiltir.

– Siyah susam içeriğinde bol ölçüde demir maddesi barındırır. Bu madde kan yapıcı hücreleri artırarak kansızlık tehlikesini ortadan kaldırır, bitkinlik ve halsizlik hislerinin düşürülmesinde büyük destekçidir.

– Susam fitatin maddesi başka bir deyişle anti kanser bileşenleri kapsar. Düzenli olarak harcanan susam kolorektral ur hücrelerini eksiltir.
– Lif açısından da oldukça zengin olan bu yiyecek sindirimi basitleştirerek bağırsaklardaki zehirli maddeleri temizler. Ayrıca kilo vermede etkisi çoktur.


-------- Sponsorlu --------

– Kan damarlarını ve kemikleri kuvvetlendirerek romatoid artrit hastalığının neden olduğu sızılara iyi gelir. Aynı zamanda ödemlerin oluşmasını önler.
– Susamın aynı zamanda ağız sıhhatine de etkisi olduğu biliniyor. Özellikle yağının dişleri beyazlattığı yapılan araştırmalarda ortaya çıkarılmıştır.

– Susam yağı, cildi ve saçları yenilemede ve ölü hücrelerin oranını eksiltmede tesirlidir.

– Ananesel Çin tıbbında karaciğerdeki zehirli maddeleri arınmada ve gözdeki bozuk hücreleri yenilemede de tesirli olduğu bilinir.

DİŞ BEYAZLATAN SUSAM KÜRÜ

MALZEMELER
1 yemek kaşığı susam yağı
1 yemek kaşığı limon suyu

UYGULANIŞI
İki malzemeyi iyice karıştırınız 5 dakika bekleyiniz. Daha sonra gazlı bez ile dişlerinize ve diş etlerinize masaj yaparak uygulayınız. 2 dakika bekledikten sonra ağzınızı iyice durulayınız. Hafta da 2 kere bu karışımı dişlerinize uygulayınız.


-------- Sponsorlu --------