Susam ile Dişleriniz Bembeyaz Olacak

Öncelikle susamın belki de bilmediğimiz yararlarını öğrenelim. Daha sonra da susam kullanarak dişlerin nasıl beyazlayacağını öğrenelim.

Asya’da yetiştirilen susam genellikle tohum şeklinde kullanılır. Aynı zamanda hem yağ hem de baharat olarak kullanılabilir. Susamın dışındaki kabuk hayvan yemlerinde kullanılır. Tıp camiasında ise susam yağı çözücü olduğu için ilaç üretiminde kullanılır. Saç, kaş, kirpik ve cilt bakımında da sıklıkla kullanılır. Susam işlem gördüğü zaman içeriğindeki asit oranı artacağından mide rahatsızlığı olan kişilerin tüketmesi önerilmez. Yalnızca tahin olarak kullanılabilir. Uzmanlar tarafından gelişim çağındaki ve hamile kadınların susam oranı yüksek tahin ve yoğurt karışımının düzenli tüketilmesini önerir.

SUSAMIN FAYDALARI

–İçerdiği doymamış yağlar damarların temizlenmesini sağlayarak kötü kolesterol seviyesini düşürür. Böylelikle kalbe giden damarların daha sağlıklı olmasını sağlar. Felç riskini azaltır.

–Siyah susamın içeriğinde bol miktarda demir bulunur. Kan yapıcı hücrelerin sayısını artırarak kansızlık riskini azaltır, halsizlik hissinin azaltılmasını sağlar.


-------- Sponsorlu --------

–Susamın içeriğindeki fitatin maddesi anti kanser bileşenlerini barındırır.

–Lif açısından da oldukça zengindir. Böylelikle sindirim sistemine yardımcı olur. Kilo verme süreci için de destekleyicidir.

–Kan damarlarını ve kemikleri kuvvetlendirir. Ödem birikimini engeller.

–Susamın aynı zamanda ağız sağlığı için de etkilidir.

–Susam yağı, cilt ve saç sağlığı için de önemlidir çünkü ölü hücrelerin sayısını azaltır.

–Ananesel Çin tıbbında ise karaciğerde biriken toksik maddeleri arındırdığı ve gözdeki bozuk hücreleri yenilediği bilinir.

DİŞ BEYAZLATAN SUSAM KÜRÜ

MALZEMELER
2 tatlı kaşığı susam yağı
2 tatlı kaşığı limon suyu

UYGULANIŞI
Bu malzemeleri birbirlerine güzelce karıştırın ve 5 dakika bekleyin. Bundan sonra gazlı bez yardımıyla dişlerinize uygulayın ve diş etlerinize masaj yaparak uygulayın. 2 dakika bekleyin ve daha sonra ağzınızı iyice durulayın. Hafta da 2 defa bu karışımı uygulayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir