Solunum Yolu Tıkanması İlk Yardım

Bir takım unsurlardan dolayı ortaya çıkan solunum tıkanmasında kurtarma, solunum yolları tıkanmasında ne yapılmalı ve solunum yolu tıkanıklığı kurtarma yöntemlerini Bilgi Doktoru sitenizde sizler için yer alıyor.

Solunumun gerçekleşmesine engel olan hallerde yapılacak olan solunum yolu tıkanmasını kurtarma teknikleri yaşam kurtarabilir.

Bir çoğumuz hiç beklemediğimiz bir anda karşılaşabileceğimiz solunum yolu tıkanıkları ölümle neticelenebilecek önemli bir durumdur. Solunum yolu tıkanmalarında yapılması gerekenler hepimizin bilgili olması gereken durumlardır. Çünkü bir tanıdığımızın başına gelebilecek olan solunum yolu tıkanıklığında yapmamız gerekenleri bildiğimiz taktirde, sevdiklerimizi yaşama döndürebilir veya hiç tanımadığımız bir insanın hayatını kurtarabiliriz.

Kaç Çeşit Solunum Yolu Tıkanması Vardır

Kısmi veya tam olarak tıkanma olmak üzere 2 değişik solunum yolu tıkanması olayı bulunur. Cüzi bir miktarda da olsa hava geçişinin olduğu tıkanıklıklara kısmi; hava girişinin hiç bulunmadığı tıkanıklıklara ise tam tıkama ismi verilmektedir.


-------- Sponsorlu --------

Kısmi Solunum Yolu Tıkanmaları

Kısmi solunum yolu tıkanmasında hiçbir şey yapılmasına ihtiyaç yoktur. Yalnızca tıkanan kişinin öksürmesi gerekmektedir. Fakat tam solunum yolu tıkanmalarında tıkanan şahsa müdahalede bulunmak gerekmektedir.

Solunum Yolu Tıkanmalarına Müdahale Yöntemi

Solunum yolu tıkanması yaşayan bireyin ilk önce bilinci kontrol edilir. Sırtında bulunan iki kürek kemiğinin arasında 6-7 kere vurulur.

– Ağız içerisi bazen kontrol edilmeli, tıkamaya yol açan cismin çıkıp çıkmadığına bakılmalıdır. Lakin çıkmadıysa şahsa arkadan sarılarak gövdesi kavranır ve bir el yumruk yapılarak, başparmak çıkıntısı midenin üst bölümüne, göğüs kemiği altına gelecek biçimde yerleştirilir. Öteki el ile yumruk yapılan el kavranır. Güçlü bir şekilde arkaya ve yukarıya doğru bastırılır. Bu hareket 5 ila 7 defa yabancı cisim çıkıncaya dek tekrar edilir.

Solunum Yolu Tıkanmaları ile ilgili bilgi ve tecrübelerinizi siz de değerli Bilgi Doktoru okurlarıyla paylaşabilirsiniz. Ayrıca bu konu ile alakalı sorularınız varsa cevaplamaktan memnuniyet duyarız. Sağlıklı günler geçirmeniz dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir