Siğil, Ben, Siyah Nokta ve Yaşlılık Lekeleri Nasıl Ortadan Kaldırılır?

Deri, insan vücudunun en fazla yer kaplayan kısmıdır; yaklaşık 2m²’lik bir yer kaplar. Vücudumuzu mikroplardan korur, vücut sıcaklığını düzenlemeyi sağlar ve 5 duyumuzdan birisi olan dokunma hissini sağlar.

Derimizin üstünde siğil gibi, aslında orada olmaması gereken bir şey oluştuğunda ise bunu hemen fark ederiz. Bazı insanlar deride oluşan bu noktaları hiç dikkate almaz, ancak sağlıklı bir cilde sahip olmak istiyorsak derimizde ortaya çıkan bu noktalara dikkat etmeliyiz.

Derimiz Niçin Önemlidir?

Deri üzerinde ortaya çıkan noktaların tedavisine geçmeden önce, derimizi bu kadar önemli kılan şeyin ne olduğunu bilmekte fayda var. Derimiz 3 tabakadan oluşur. Bu tabakalar; epidermis (üst deri), dermis (esas deri) ve hipodermis(alt deri)dir. En ince katman hipodermistir.

Bu katmanların her biri vücudumuzu yağmur, kar ve güneşten gelen ultraviyole ışınlarından korumaya yardımcı olur. Aynı zamanda metabolizmamızı düzenlemeye, vücut sıcaklığını dengelemeye ve vücudumuzun sıvı dengesini korumaya katkıda bulunur.

Klasik Tedavi Yöntemleri

Eğer deri üzerinde oluşan noktaları kendi başınıza yok edemeyeceğinizi düşünüyorsanız, bir cilt doktorundan kolaylıkla yardım alabilirsiniz. Derinizde oluşan sivilce, siğil, siyah nokta gibi izleri ortadan kaldıracaklardır. Bunu yaparken kullandıkları tedavi yöntemleri ise kriyoterapi ( bölgeyi dondurup noktaları yok etmek) ve lazer ameliyatı (lazer ile noktayı yakarak yok etme)dır.

Bilge Cafe’nin sizler için hazırladığı bu yazıda ise siğil, ben, siyah nokta ve yaşlılık lekelerinin kendi başınıza ve doğal olarak nasıl ortadan kaldırabileceğinizi bulabilirsiniz.

Siğiller İçin Doğal Tedavi

Siğil, deride büyüyen, kanserojen olmayan ve çoğunlukla el ve ayak bölgelerinde ortaya çıkan noktalardır. Siğillerin en önemli özelliği, insanlar arasındaki doğrudan veya dolaylı temaslar sayesinde bulaşabilmesidir.

Siğiller için ilk doğal tedavi yöntemimiz, taze sarımsaktır: 1 diş sarımsağı güzelce ezin, siğilin üstüne sürün ve bölgeyi güzelce bandaj ile sarın. 30 dakika beklettikten sonra bandajı çıkarın ve bölgeyi yıkayın. Bu işlemi en az 1 hafta boyunca günde 2 kez tekrar edin.

Siğiller için diğer bir tedavi yöntemi ise C Vitaminidir: Bir kaç adet C vitamini hapını ezip toz haline getirin ve bir miktar su ile karıştırın. Daha sonra siğillerin olduğu bölgeye sürüp üzerini bandaj ile sarın. Bu işlem sırasında deride yanma hissedebilirsiniz ancak kısa süre içerisinde geçecektir.

Benler İçin Doğal Tedavi


-------- Sponsorlu --------

Benler ortaya çıkma sebepleri; yüksek miktarda güneş ışığına maruz kalma veya genetik faktörlerdir. Benleri yok etmek için uygulayabileceğiniz tedavi yöntemlerinden ilki hintyağı ve karbonatdır. Bir fiske karbonat ve bir kaç damla hintyağını karıştırıp benin üstüne sürün ve kurumasını bekleyin. Bu işlemi 1 ay boyunca günde 2 kez tekrar edin.

Benlerin tedavisinde kullanabileceğiniz diğer bir yöntem ise ananas suyudur. Bu lezzetli içecek aslında benleri ortadan kaldırmaz. Ancak benin rengini o kadar hafifletir ki neredeyse hiç gözükmez. Yapmanız gereken tek şey bir parça pamuğu ananas suyuna batırmak ve benin üstüne sürmek. Bu işlemi de 1 ay boyunca günde 2 kez tekrar edin.

Siyah Noktalar İçin Doğal Tedavi

Siyah noktalar, her yaştan insanda ortaya çıkabilir. Genellikle deri üzerindeki kir ve ölü hücreler yüzünden ortaya çıkarlar. Eğer siyah noktalara müdahale edilmezse cildin kötü görünmesine sebep olabilir.

Siyah noktalar için uygulayabileceğiniz ilk doğal tedavi tarçındır. 1 çay kaşığı tarçını limon suyu ile karıştırın. Siyah noktaların olduğu bölgeye sürün, 15 dakika bekletin ve bölgeyi yıkayın.

Diğer bir tedavi yöntemi ise yulaf ezmesidir. Bir kase yulaf ezmesi ve birer çay kaşığı bal ve domates suyunu karıştırın ve 15 dakika boyunca siyah noktaların olduğu yüzeyde bekletin.

Et Benleri İçin Doğal Tedavi

Et benleri, yumuşak ve küçük deri parçalarıdır. Renkleri cilt renginden kahverengiye döner. Et benleri için ilk tedavi yöntemi elma sirkesidir. Bir parça pamuğu sirkeye batırın ve et beninin üzerine güzelce sürün. İğne batması gibi bir acı hissedebilirsiniz ancak kısa sürede bu acı geçecektir. Daha sonra pamuğun üzerini bantlayın ve bir kaç saat boyunca bu şekilde bekleyin. Bu işlemi günde 3 kez tekrar edin. Bir kaç hafta içerisinde et beni yok olacaktır.

Et beni için diğer bir tedavi yöntemi de çay ağacı yağıdır. Bir parça pamuğu önce suya batırın ve daha sonra üzerine bir kaç damla çay ağacı yağı damlatın. Pamuğu et beninin olduğu bölgede bir kaç saat bekletin ve daha sonra bölgeyi yıkayın. Bu işlemi de günde 3 kez tekrar ettiğiniz takdirde bir kaç hafta içinde tamamen acısız bir şekilde et benlerinden kurtulabilirsiniz.

Yaşlılık Lekeleri İçin Doğal Tedavi

İlk tedavi yöntemimiz kuşburnu yağıdır. Bu yağı cildinize uygulamadan önce cildinizin hafif nemli olması gerekmektedir. Yaklaşık 2 dakika boyunca cildinize bu yağ ile masaj yapın. Kuşburnu yağının içinde bulunan antioksidanlar yaşlanma lekelerinin sayısını azaltacaktır.

Diğer bir tedavi yöntemi ise ıtır yağıdır. Itır yağı da içerdiği antioksidanlar bakımından kuşburnu yağına benzer. Daha etkili olması için ıtır yağını hindistan cevizi yağı ve zeytinyağı ile karıştırın. Bu karışımı cildinizdeki lekelere sürün. Eğer bu karışımı uyumadan önce sürüp bir gece boyunca bekletirseniz daha kesin sonuç alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir