Aspirinin 10 Farklı Kullanım Alanı

Aspirin’in ağrı ve ateşten başka bir şey için kullanılabilir olup olmadığını merak ettiniz mi hiç? Sıradan olduğunu düşündüğümüz bazı ilaçlar çoğu insanın bilmediği şaşırtıcı kullanım alanlarına sahiptir. Dr. Sağlık olarak, aspirinin sizin için yapabileceği 10 muhteşem şeyi sıraladık.

10. Böcek ısırıklarına karşı etkilidir

Aspirin sivrisinek ısırmalarının neden olduğu kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Kaplamasız bir aspirini bir çorba kaşığı suya batırın ve birkaç dakika boyunca etkilenen bölgeye uygulayın.

9. Cilt lekelerini azaltır.

Aspirin, kremlerin ve cilt temizleyicilerinin üretiminde kullanılan yağda çözünen bir bileşen içerir. 7 kaplanmamış aspirin hapını 3 çorba kaşığı yoğurt ve 1 çorba kaşığı bal ile karıştırın. Temiz yüzünüze uygulayın ve maskeyi 15 dakika bekletin. Bu yüz bakımı cildinizi parlak ve pürüzsüz bırakacaktır. Hafif bir kabuk etkisi sağlar, yara izlerini ve lekeleri azaltır ve gözeneklerinizin tıkanmasını önler.

8. Ölü hücreleri canlandırır

Aspirin, ölü hücreleri yüzünden çıkarmak için mükemmel bir eksfoliyanttır. Buna ek olarak, aşırı yağlılığın giderilmesine ve genişlemiş gözeneklerin boyutunu azaltmaya yardımcı olur. Sadece su ile karıştırın ve birkaç dakika bekletin. Hassas ciltleriniz varsa, cildi tahriş etmemek için dikkatle uygulayın.

7. Ayaklarda Nasırları ortadan kaldırır.

Aspirin ayrıca tabanları yumuşatır ve ölü cildi kolayca kolayca çıkarır. 7 aspirini parçalayıp, yarım çorba kaşığı limon suyu ekleyerek yapıştırın. Karışımı ayağının tabanlarına uygulayın ve sıcak bir bezle örtün. 10 dakika bekletin ve pomza ile sert alanları pul pul dökün.


-------- Sponsorlu --------

6.Hasar görmüş saçları onarır

Saçlarınız da aspirin kullanımından fayda sağlayacaktır. Sağlıklı ve parlak saçlar için, bir fincan ılık suda bir aspirin şeridi çözülür ve temiz saçlara uygulanır. Yaklaşık 15 dakika bekletin ve sonra durulayın.

5. Terleme lekelerini giysilerinizden giderir.

Aspirin ayrıca giysilerinizin temiz olmasını da sağlar. Ter lekelerinin üstüne ılık suda çözülmüş bir aspirin hapı uygulayın ve bir gece bekletin. Daha sonra kıyafetlerinizi her zamanki gibi yıkayın ve sonuçtan keyif alın.

4. Küvetteki sabun köpüğünü giderir.

Sabun köpüğünün küvetinizin estetiğini mahvetmesini istemiyorsanız, 5 aspirin hapı öğütün ve banyo temizleme sıvısına ekleyin. Bütün alana serpiştirin, yarım saat bırakın ve sonra tüm kirleri bir bezle kolayca çıkarın.

3. Çiçeklerin ömrünü uzatır.

Çiçeklerin vazolarında daha uzun süre dayanacak şekilde olmasını istiyorsanız suya ezilmiş bir aspirin tableti ekleyin. Bu işlem, güller için son derece daha uzun ve daha iyi koşullar sağlayan özellikleri içerir.

2. Kepekleri yok etmeye yardımcıdır

Kepek ‘kar taneleri’ saç derimizin kaşınmasına sebep olmakla kalmaz hem de oldukça çirkin görünür. Kepekten kurtulmak için, 2 aspirin hapı normal miktarda şampuanla saçınızı yıkayın.

1. Sivilceleri azaltmaya yardımcı olur.

Aspirin, anti-enflamatuar özelliklerinden dolayı sivilceleri azaltmaya yardımcı olur. 2-3 aspirin hapını ezin ve limon suyu ile karıştırın. Karışımı sivilceye uygulayın ve yıkamadan önce birkaç dakika bekletin. Bu karışımı güneşe maruz kalmadan önce kullanmaktan kaçının.

Bu ipuçlarını denemeden önce doktorunuza veya dermatologunuza danışmanızı öneririz.

Beğendiyseniz paylaşmayı unutmayalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir