Patlamis Misir Sagliklimi

Neredeyse hepimiz patlamış mısır yemekten hoşlanırız. Evimizde film izlerken ya da sinemaya gittiğimiz zaman, bu lezzetli tohumları sıklıkla tercih ederiz. Acaba patlaşmış mısırlar sağlık açıcından faydalı mı zararlı mı? Şimdi sizlere patlamış mısırla ilgili sağlık bakımından olumsuz etkilerini anlatacağız.

Mısır, organik manada, yüksek oranda lif içeren iyi bir folik asit, C vitamini ve niyasin (B3 vitamini) kaynağıdır. Mısır taneleri ile yapılan patlamış mısırlar yüzyıllardır sevilen ve sağlıklı bir atıştırma olarak mutfaklarımızda yerini almıştır. Fakat, mikrodalga fırınlara özel satılan mısırlar tamamıyla farklıdır. Bunlar hem doğal değildir hem de sağlıksızdır. İçerdikleri pek çok toksinler sebebiyle alzheimer, akciğer rahatsızlıkları ve kronik böbrek hastalığı gibi pek çok sağlık problemin zemin hazırlar.


-------- Sponsorlu --------

Kolay hazırlanması ve yemesinin eğlenceli gelmesi sebebi ile halkımız hazır patlamış mısırı tercih ediyorlar. Şimdi bu hazır patlamış mısırları almamanız için önemli sebepleri sunacağım. Gerisi size kalmış…

Tereyağının Aromaları zararlıdır

Mikrodalga mısırlarda kullanılan tere yağı aroması hastalıklara zemin hazırlar. Diyasetil, bu mikrodalga mısırlara kokusunu ve tadını veren kimyasal maddedir.

Diyasetil ilaveten sinir hücrelerinize de zarar verir. Bu maddeye fazla maruz kalındığında oluşabilecek sinir zehirlenmeleri konusu ile ilgili da uyarıyor.

Yağlar

Mikrodalga mısırların bir çoğu işlenmiş yağlar ile üretilirler. Genel olarak soya ile hindistan cevizi yağları, atardamarları tıkayan, kalp rahatsızlıklarına sebep olan ve vücutta iltihaplanma yapan trans yağlara çevirilerek kullanılmaktadırlar. Ayrıca aklınızda bulunsun porsiyonda yarım gr trans yağ olsa dahi etikete “trans yağ içermez” şeklinde belirtilebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir