Neden Her Yemeğe Kemik Suyu Eklemelisin

Şifa ve Gençlik İksiri Kemik Suyunun Önemi sandığınızdan çok daha farklı!

KEMİK SUYU VE KOLAJEN
Kemik suyu kemiğin iliğindeki jelatin ile bağ dokularındaki kolajendir. Dana ve tavuk kemiklerinin kaynatılmasıyla elde edilir.

Kollajen esas olarak çatının iskelet yapımından sorumludur, yani iskelet kası, kasları kemiklere bağlayan kirişler ve elbette kemiğin örgüsü kolajenin farklı formlarındır. Buna karşılık damarların cidarı, kalp, karaciğer gibi iç organların destek dokusu da kolajenden meydana gelir. Omurgalı canlılarda en az 46 değişik protein yapan 27 cins kolajen tanımlanmıştır.

Dolayısıyla bizim yiyecek olarak tükettiğimiz etin de önemli bir kısmı kolajendir. Ancak bu molekül suda kolay çözünen bir özellik göstermez, biz kolajeni daha çok yemeğin suyuna geçtiğinde fark ederiz. Kolajen yemeğin pişme süresini belirler çünkü dokunun içinden süzülüp yemeğin suyuna geçmesi uzun sürer. Yani yemeğin pişme süresini belirleyen şey kollajenin çözülüp suya geçmesidir.

Hipokrat hastalıklar bağırsaklarda başlar demiş. Sadece hastalıklar değil tedbir ve şifa da bağırsaklarda başlıyor.

Yüzyıllardır nesilden nesile aktarılan ama faydaları ancak yeni yeni fark edilen şifa kaynaklarından biri de kemik suyu. New York’da Brodo ve Springbone, Portland’da Broth Bar, Austin’de Picnik gibi giderek ünlenen kemik suyu kafelerinin yanı sıra sadece çimle beslenen, organik hayvanların kemikleri ile kapınıza teslim kemik suyu şirketleri de yükselişte.

Biraz geri saracak olursak, atalarımız kemik suyunu avladıkları hayvanların yiyemedikleri parçalarını değerlendirmek için icat etmişler. Kemik suyunu kıkırdak, kemik, ilik, deri, bağ dokuları gibi parçaları önce kaynatıp sonra çok kısık ateşte çok uzun süre pişirerek elde etmişler. Kısık ateşte uzun süre pişirmek, kolajen, glutamin, prolin, glisin gibi çok kıymetli bileşen ve aminoasitlerin açığa çıkmasını sağlıyor.

Uzmanlar kemik suyunun kalsiyum, magnesyum, fosfor, silikon, sülfür gibi mineralleri vücudun kolayca emebileceği bir formda içerdiğini belirtiyor. Ayrıca kemik suyu diz ağrısı çekenlerin çok iyi bildiği glukozamine ve kondroitin gibi bileşenler için de çok iyi bir kaynak.


-------- Sponsorlu --------

TÜM YEMEKLERDE ve ÇORBALARDA KEMİK SUYU BULUNMALIDIR

Güçlendirici etkisi ile her an destek olması elzemdir. Bu açıdan bütün yemeklerin ve çorbaların hazırlanmasında kemik suyu olmalıdır. Kelle paça çorbası iyileştirici etkisi ile zayıf olup yatağa düştüğümüzde bizim imdadımıza yetişir. Mikropların ortadan kaldırılmasında probiyotiklere yardımcı olur. Mikropların aktifleşip iltihap oluşturduğu yerlerde iltihabı ortadan kaldırır.

HASARLI BAĞIRSAKLARI TEDAVİ EDER
Kemik suyu, jelatin ve kolajen zengini yapısıyla bağırsakları yatıştırıp, bağırsak geçirgenliği rahatsızlığının iyileşmesine yardımcı olur. Antibiyotik, asprin gibi ilaçlar, işlenmiş gıdalar, kızarmış yiyecekler ve kafeinli içecekler bağırsaklarımıza zarar verebiliyor. Kemik, protein ve mineral özleriyle bağırsakları onarır, şifaya kavuşmanızı sağlar.

İLTİHAPLI ROMATİZMAYI İYİLEŞTİRİR
Kemik suyu için eski insanların tavsiyesi “Her derde deva olan kemik suyunu sofralarından eksik etmeyin” şeklindedir. Kemikte bulunan glukozamin, kondroitin, kollajen, jelatin eklem ve kemiklerin onarımını destekler, kemikleri güçlendirir. Kemik suyundaki mineraller kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum, çinko ve selenyum içerir. Mineraller, vücut fonksiyonlarının düzgün çalışması için önemlidir.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNDE ETKİNDİR
Probiyotik bakterilerin bağırsak duvarına yapışması ve koloni halinde yaşaması kalojenle desteklenir. Tavuk çorbası içmek soğuk algınlığı ve grip için etkili en bilindik yöntemlerdendir.
Tavukta ve tavuk kemiğinde bulunan sistein amino asidi mukusu inceltir, iyileşme sürecinizi hızlandırır.

CİLDİ GÜZELLEŞTİRİR, KIRIŞIKLIKLARI GİDERİR
Cildimiz kolajenlerden oluşur ve 21 yaşından itibaren kolajende azalmalar başlar, kolajen azalması kırışıklıkları da beraberinde getirir.
Kemik suyunda bulunan glisin ve prolin amino asitleri cildin esnekliği artırıp, kırışıklıklarla savaşır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir