Mevsimlere Göre Sağlıklı Yaşamak

Sağlıklı bir hayat sürebilmek için yapmamız gerekenler ile ilgili bilmeniz gerekenleri Bilgi Doktoru sitenizde sizler için paylaştık.

Yaz mevsiminin sıcaklığı, ömrün sermayesi olan kanı kurutup yakmamalıdır, buna çok dikkat etmelidir.

Yazın güneş sıcaklığını göstermeye başladığında yemeği ve içmeyi azaltmak, ağır sporlardan kaçınmak gerekmektedir. Yaz sıcaklarında rahat bir ortamda mümkünse istirahatle geçirmelidir.

Yazın kanı kurutacak sıcak tabiatlı baharatlardan sıcak tabiatlı yemeklerden, sıcaklık veren macunlardan (şekerle hazırlanan ilaçlar) sakınmak gerekmektedir.

Yazın bilhassa ağır yiyeceklerden sakınmak gerektiği, yaz sıcaklarında basit sindirilebilen yemeklerden az miktarda yemek gerektiğinin altı çizilir.

Sonbahar mevsiminin tabiatı soğuk ve kurudur, bedene sevda galip olmaktadır. Bu mevsimde daha fazla tabiatı sıcak ve yaş gıdalar yenmelidir.


-------- Sponsorlu --------

Sonbahar mevsiminde sular soğuk olmaktadır. Eğer yiyecek olarak ağır yiyecekler yenilir ve üzerine de o soğuk sudan içilirse mide hazım edemez.

İnsan vücudunun içi kış mevsiminde ve ilkbaharın ilk günlerinde sıcaktır. Bu sebeple kışın kuvvetli gıdalarla beslenilebilir, bedeni kızdırıcı yiyecekler yenebilir.

Kış mevsiminde soğuk tabiatlı yiyecekler yenilirse bunlar bedeni kızdırıcı turp, sarımsak gibi yiyeceklerle birlikte yemelidir. Böylece vücut, içerisindeki sıcaklığını kaybetmemiş olmaktadır.

Kış mevsiminde sporu arttırarak uygulamalı ve çokça yapmalıdır. Kış mevsiminde çok hareket etmek ve sevilen sporların yapmak sağlık için iyidir.

Mevsimlere göre sağlıklı yaşamın sırları ile ilgili görüş ve önerilerinizi siz de değerli Bilgi Doktoru okurlarıyla paylaşabilirsiniz. Ayrıca bu konu ile alakalı sorularınız varsa cevaplamaktan memnuniyet duyarız. Sağlıklı günler geçirmeniz dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir