Küşleme Kebabı Nasıl Yapılır?

Gaziantep mutfağına ait Kuzu Küşleme Kebabının Yapılışını siz sevgili okurlarımız ile paylaşmak istiyoruz.

Bilgi Doktoru – Gaziantep mutfağına özel küşleme kebabını hiç denediniz mi? Etin en lezzetli kısımlarından yapılan bonfile, Gaziantep mutağının kendine özgü baharatları ve sosuyla lezzeti damağınızdan uzun zaman gitmeyecek bir  tat bırakan enfes kebaba nasıl dönüşüyor görmelisiniz. Aslında imkan olacak canınız çektikçe gidip yerinde ustasının elinden yiyeceksiniz. Fakat imkanı bulunmayanlar da eksik kalmasın diye küşleme kebabı tarifinizi paylaşma gereği duyduk..

Öncelikle Malzemelerimiz Neler bir bakalı;
Kişi başına 2 kuzu bonfile (fileto olarak hazırlanmalı)

Sosu için:
Sosu yine bonfile sayısına oranla arttıkça miktar artarak yapabilirsiniz

– Bir tane domates
– Bir adet salçalık kırmızı biber
– Bir tatlı kaşığı kekik
– Bir yemek kaşığı yoğurt

– Bir tatlı kaşığı pul biber
– Bir yemek kaşığı zeytinyağı
– Biraz tuz

Yapılışı

Sinirleri alınmış bonfile etini fileto şeklinde kasabınızda hazırlatabilirsiniz. Bonfile kuzunun sırt kısmından yapılmış olmalı. Yani sinirsiz ve yağsız kısımlarından…


-------- Sponsorlu --------

Diğer taraftan da sosunu hazırlamaya başlayalım. Domates ve biberi robota atarak iyice doğrayalım. Veya rendeden de geçirebilirsiniz. Domates ile biberi robottan geçirdikten sonra bir kabın içerisine alalım ve diğer baharatlarımızı ilave ederek karıştıralım.

Kuzu etimizi bu sosun içine alalım ve etin güzelce sosla bulanmasını sağlayalım. Eti sosun içerisinde zamanınız varsa 1 saat kadar dinlendirin. Eğer zamanınız yoksa 10 dakika bile olsa beklemesi gerekiyor çünkü sosla etin buluşmasında yarar var.

Etinizi marine ederken birlikte servis edeceğiniz malzemeleri ızgarada pişirebilirsiniz. Elektrikli veya ateş üstünde iyice ısınmış olan ızgaramıza yeteri kadar sos da beklemiş olan kuzu etimizi alalım. Yaklaşık 10 dakika her iki tarafı da iyice kızaracak biçimde etimizi pişirelim. Pişirdiğimiz eti lavaş ekmeklerin arasında servis edebiliriz.

Öneri; Gaziantep usulü Kuzu Küşleme Kebabını servis ederken yanında közlenmiş domates ve közlenmiş biber de sunabiliriz. Ayrıca olmazsa olmaz kebap salatalarından acılı ezme, babagannuş, soğan piyaz da hazırlayarak sofranızı daha da güzelleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir