Evde Doğal Salamura Yaprak Nasıl Yapılır?

Ülkemizde salamura kültürünün çok fazla geliştiğini görebilirsiniz. Bir sebze veya meyve mevsiminde taze şekilde satın alındığı zaman daha sonrasında da taze olarak kullanılması için salamura yapılmaktadır. En fazla salamura yapılan sebzenin ise asma yaprak olduğunu görüyoruz. Salamura yaprak nasıl yapılır? Sorusu sıklıkla sorulan soruların arasında yer alıyor. Sizlere yazımızda bu sorunun cevabı hakkında detaylı bilgi vereceğiz

Cam Kavanozda Salamura Yaprak Yapımı

Salamura yönteminde asma yapraklar tuzlanarak cam kavanozlara veya pet şişelere koyulmaktadır. Yalnız salamura yapraklarınızı saklayacağınız yere göre yapılım şekilleri değişiklik göstermektedir. Cam kavanozda salamura yaprak yapımı şu şekildedir:

Malzemeler:

-2 litre su

-Yarım kilo kaya tuzu (kalın tuz)

-10 tane asma yaprak

-1 bardak kaya tuzu

-Cam kavanoz

Yapılışı:


-------- Sponsorlu --------

İlk olarak 8 – 10 adet asma yaprağı ufak deste yapmalısınız. Yaprakları deste yapacağınız sırada parlak yüzeylerin üstte kalmasına özen göstermeniz gerekiyor. Her destenin sap bölümüne ise bir çay kaşığı kadar kaya tuzu koyarak rulo haline getirmeniz gerekmektedir. Hazırlamış olduğunuz ruloları cam bir kavanozun içerisine arasında boşluk olmayacak şekilde bastırmalısınız. Kavanoz tamamen dolduğu zaman ise üstünde elinizle bastırmanız gerekmektedir.

Her 1 litre suya 200 gram kalın tuz kullanarak tuzlu su hazırlamanız gerekmektedir. Tuzlu suyu kavanozun içerisine yavaş yavaş ekleyerek kavanozun dibine kadar inmesini sağlamalısınız.

Kavanozu su ile doldurduktan sonra yaprakların üste çıkmaması için ise; üzerine temiz bir taş veya ağırlığı olan nohut, kuru fasulye gibi bakliyatlar koymalısınız. Sonrasında ise kavanozun kapağını sıkıca kapatarak nem, ışık ve ısıdan uzak bir yerde saklamalısınız.

Salamura yapraklarınızı hazırladıktan sonra ara sıra kontrol etmelisiniz. Eğer su eksildiyse üzerine tuzlu su ekleyebilirsiniz. Bu evrede en fazla dikkat etmeniz gereken nokta ise; yaprakların hava ile temasını önlemektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir