Fasülye Diblesi Nasıl Yapılır

Taze fasulye ve pirinç ile yapılan bu yemeğin yapımı oldukça kolay ve bir o kadar lezzetlidir. Giresun’a özgü bu tarifi siz değerli Bilgi Doktoru okurları için paylaşıyorum.

Bu yemeğe ait dikkat edilecek en önemli püf nokta; ilave edilecek pirincin miktarı, çok fazla pirinç koymaktan kaçınmanızı öneririm, yoksa Fasulye Diblesi bir anda taze fasulyeli pilava dönüşebilir.

Fasülye Diblesi için Malzemeler

1/ 2 kg taze fasulye

2 adet domates

1 adet soğan

1/ 2 çay bardağı pirinç

3 servis kaşığı Zeytinyağı

Tuz ve pulbiber


Fasülye Diblesinin Yapılışı

Taze fasulyeleri yıkayıp ayıkladıktan sonra minik minik (1 santimetre) kesilir.

Tencereye doğranmış soğan ve zeytinyağını koyarak çok az kavuruyorum. Daha sonra küp doğranmış domatesleri ilave ederek birkaç kez çeviriyorum.


-------- Sponsorlu --------

Taze fasulyeleri ilave edip, yaklaşık 10 dakika hafif ısıda pişiriyorum.

Bu arada; kullanacağım pirinci yıkayıp süzüyorum.

Fasulyelerin ön pişirmesi bittiğinde, pirinçleri ilave ediyorum. Pirinçlerin pişmesi için 1 çay bardağı sıcak su ilave ederek tencerenin kapağını kapatıyor ve 10 dakika daha pişiriyorum.

Yemek piştiğinde suyunu tamamen çekmiş oluyor. Bu yöntemle yapıldığında, pirinç tam kıvamında pişmiş oluyor, lapa haline gelmiyor.

Fazla soğutmadan ılık olarak servis yapıyorum, Dilerseniz üzerinde sos olarak sarımsaklı yoğurt ve salçalı sos deneyebilrsiniz. Sade hali bile çok lezzetli ve hafif sağlıklı bir yemek.

Taze fasulye mevsimi geçmek üzere, Bilgi Doktoru okurlarımın fasulye bitmeden alıp denemelerini tavsiye ederim.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir